Ekonom Hindls: Jednorázová valorizace problém nevyřeší. Kámen úrazu je důchodová reforma
Vláda včera schválila návrh novely na snížení červnové mimořádné valorizace důchodů. Průměrná starobní penze by se měla jednorázově zvednout o 760 korun namísto 1770 korun. Důvodem je snaha zpomalit zadlužování. Je kritika opozice oprávněná? Proč se nedaří provést důchodovou reformu? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě přiblíží návrh vlády na pozdější odchod do důchodu i dopady unijních sankcí na Rusko.
Mimořádnou valorizaci kritizuje opozice, odbory i zaměstnavatelé. Navrhované opatření vlády by podle nich mohlo být dokonce protiústavní. Na druhé straně deficit státního rozpočtu je napjatý, roste dokonce nejrychleji v celé Evropě. „Možností, jak z toho ven, je celá řada. Musí to ale být vždy mix na straně příjmů a výdajů,“ uklidňuje v pořadu Jak to vidí... ekonom Richard Hindls.
Z tohoto úhlu pohledu má podle ekonoma návrh vlády na mimořádnou valorizaci důchodů logiku. „Změnou valorizace se zátěž státního rozpočtu sníží o 19 miliard, což není málo. Problém to ale neřeší. Hlavní otázkou zůstává, co vůbec dělat s důchodovou reformou a ve finální fázi se stavem veřejných financí. A tady už odpověď snadná není.“
Jenom řeči, ochota žádná
Důchodovou reformu se ale do hry nedaří dostat už skoro 30 let. „Žádná z komisí zatím k cíli nedošla. Důvodem je, že neexistuje na věcech politická shoda, která je ale při dvou a půl milionech důchodců nutná. Navíc tu pořád visí deset let staré stigma ne úplně čistého přehlasování druhého pilíře.“
Čtěte také
I když se nyní v dubnu či v květnu počítá s novým návrhem důchodové reformy jako celku, nezačíná to podle Hindlse opět dobře. „Už se tady zase objevují výhrůžky soudem, objevuje se tady snaha o zablokování sněmovny. Ochota dohodnout se na základních parametrech, které by důchody udělaly dlouhodobě částečně efektivní a udržitelné, tu zkrátka není.“
Premiér Fiala ospravedlňoval nutnost zásahu do valorizací důchodů obecnou spravedlností, mezigenerační solidaritou a udržitelností. „Bohužel ale výroky typu, že pokud se neubere důchodcům, nebude na rodičáky, proti sobě generace naopak staví. Společnost je potřeba stmelovat, a ne rozdělovat. Proto když se argumentuje, mělo by se spíše debatovat třeba o tom, jaký je poměr mezi zásluhovou částí důchodu a základní výměrou, kterou máme všichni stejnou,“ poukazuje emeritní rektor VŠE Hindls.
Na nohou i Francie
Důchody jsou ale žhavým tématem i v jiných evropských zemích. Kvůli návrhu vlády zvýšit věk odchodu do důchodu na 64 let protestují například i obyvatelé Francie. „Vůbec nejvyšší odchod do důchodu má přitom Dánsko. Tam se postupnými kroky, jako to děláme my, směřuje k hranici 69 let. Ve Švédsku a v Irsku to je 68 let. Většina ostatních zemí má ale velmi podobné parametry, jako máme my, to znamená okolo 65 let,“ vysvětluje Hindls.
Čtěte také
V debatě, v kolika letech odcházet do důchodu, je podle něj nutné zvážit jednak délku dožití, která se dnes pohybuje u žen okolo 82 let, u mužů okolo 77, a jednak takzvaný život ve zdraví, který je stanoven těsně nad 60 let.
„Hmatatelný závěr v tomto ohledu vytvořila komise Martina Potůčka, která vtělila do zákona, že vláda může přijmout opatření, aby doba v důchodu představovala čtvrtinu života. Ve skutečnosti je ale věc daleko složitější. Máme tady účetní problémy typu deficit státního rozpočtu, stav důchodového účtu a populace stárne. Pokud tedy na tomto nebude shoda a strany po sobě budou pálit ostrými, nic se dlouhodobě nevyřeší,“ uzavírá Richard Hindls.
Související
-
Vláda podpořila snížení červnové valorizace důchodů, místo 1770 korun by se průměrně zvedly o 760 korun
Kabinet to zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Opozice, odbory a zaměstnavatelé změnu mimořádné valorizace kritizují. Podle nich by mohla být protiústavní.
-
Čím později důchodovou reformu uděláme, tím bolestivější bude, říká ekonomka Nerudová
Experti vládní koalice a i samotná koaliční rada debatují o důchodové reformě. Součástí je také úvaha o zvýšení věku odchodu do důchodu.
-
Ekonom Kovanda: Kdyby měla vláda špetku odvahy, měla by nepopulární reformy provést právě teď
Schodek státního rozpočtu s velkou pravděpodobností letos překročí plánovaných 295 miliard korun. Kdy vláda přistoupí k ozdravení veřejných financí? Jak snížit manko státu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.