Dítě kolem patnácti může agresi ve filmech a hrách přebrat jako normu chování, připomíná psycholog

30. březen 2021

Největší audioportál na českém internetu

agrese, dítě, první rána, agresivita, nenávist | Foto: CC0 Public domain

Dítě se nerodí agresivní. Je to důsledek vztahů mezi dítětem a rodičem, mezi dítětem a školou. Je třeba, aby rodiče dali včas mantinely, radí psycholog Alekos Kufudakis.

„Když rodič nedá mantinely a dítě je zvyklé si vše vykřičet, pak má v dospělosti tendence řešit situaci agresí.“ Může být agrese i dobrá? „Potřebujeme ji k přežití druhu. Je součástí naší výbavy, ale vše je otázka míry,“ připomíná Alekos Kufudakis.

Děti jsou stejně zničené, jako jejich rodiče

Přispívá současná situace k eskalaci agrese mezi lidmi? „Jsme zvyklí mít svůj sociální prostor, kontakty. Vůbec pedagogům nezávidím, jak budou zvládat chování dětí. Jsou stejně zničené jako jejich rodiče. Jsou o rok starší, ale není to adekvátní vývoj, jako kdyby žily mezi kamarády a mohly odkoukat různé způsoby chování.“

Může děti ovlivnit agrese ve filmech nebo hrách? „Závisí to na osobnosti. Znám kolegy, kteří když jdou z práce, tak si dají nějakou střílečku, aby se odreagovali. Jinak to funguje u dítěte, kterému je 14 nebo 15 let, a přebírá to jako normu chování. Na silnou osobnost to nebude působit tak destruktivně. Naopak bázlivé dítě najednou zjistí, že přes agresi se může někam dostat. Pak má tendenci to prosazovat i v životě.“

Jsou agresivnější muži nebo ženy? Jak se ovládnout, abychom neřekli něco, čeho bychom litovali?  

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.