Dědek fousatej. Řádění psychopata přežila jen tříletá Boženka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrah v Radošovicích (ilustrační snímek)
0:00
/
0:00

Jak vypadá vrah malých holčiček? Je to „dědek fousatej“, opakuje jediná, která přežila. Je to skutečně tak? Tragédie, která se odehrála na Tři krále roku 1909 v Radošovicích u Říčan je téměř zapomenutým případem historie českého zločinu.

O řádění psychopatického zlosyna psaly hned i místní noviny

6. ledna roku 1909 v Radošovicích u Říčan byla v domku dělníka Františka Nováka zavražděna jeho sedmiletá dcerka Marie, a to mimořádně brutálním způsobem. Na místo činu přijela soudní komise z Prahy vedená vyšetřujícím soudcem Vojtěchem Šole. Z četnické stanice v nedalekých Říčanech se pak dostavil vrchní strážmistr Dalibor May.

Bylo rozhodnuto, že pitva oběti se uskuteční přímo v domku, kde byla holčička zabita. Nenašla se totiž jiná vhodná místnost. Zatímco se v domku připravovala pitva, odjel vyšetřující soudce Šole do Říčan, aby vyslechl dva muže ve vazební cele – otce oběti Františka Nováka a jeho syna Václava.

Vrah u sousedů

Říčanský tisk se nebál zveřejnit řadu detailů o případu

Do domu Novákových zatím přivezli silné lampy, aby mohl lékař v temném stavení s malými okénky vidět, co je třeba. Ten zjistil, že zavražděná Maruška má na sobě hluboké řezné rány na krku a na břiše a že dívenka byla skutečně před smrtelným útokem znásilněna.

Pitva nebyla ještě dokončena, když se zvenčí ozvaly vzrušené výkřiky. Nedaleko na zahradě u domu Kovářových objevila jedna ze sousedek mrtvou devítiletou Aničku s podříznutým hrdlem a její tříletou sestřičku na pokraji života. Vrah tu musel řádit, zatímco byli sousedé srocení u domku Novákových. A že nebude daleko, nasvědčovaly i krvavé stopy ve sněhu…

Účinkují: Lukáš Ruml, Jan Přeučil, Markéta Hausnerová, Milena Steinmasslová, Martin Zahálka, Svatopluk Schuller, Daniel Rous, Matěj Převrátil

Komentář: Miloš Vaněček

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 10. 4. 2019

Spustit audio
autoři: Bronislava Janečková , and

Odebírat podcast

Související