Kulička. Temný případ smrti dítětě z jara roku 1925

Skutečný příběh z obce Padrť na Dobříšsku obsahuje tragickou smrt, velkou dávku beznaděje a překvapivý konec s úvahami o vině a trestu. Zpracováno podle dobových dokumentů.

Josef Veverka s manželkou Annou žili v provizorním obydlí v malé obci Padrť mezi Dobříví a Příbramí. Veverka v čase hospodářské krize těžko sháněl práci, ale nakonec ho zaměstnali v železárnách v Hrádku. Hlavní problém byl v tom, že Hrádek byl daleko a cesta do práce mu trvala přes tři hodiny. A totéž zpátky. Živitel početné rodiny byl tak na pokraji vyčerpání. Z práce chodil kolem šesté večer a ve dvě v noci musel znovu vyjít z domova, aby stihl ranní směnu. Manželé měli po půl roce žádostí přislíbený byt v Mirošově nedaleko Hrádku, ale týden před stěhováním dal domácí přednost jiné rodině.

Obec Padrď na dobové fotografii

Záhadné úmrtí

Jednoho večera přišel vyčerpaný a zoufalý Josef Veverka domů, neměl sílu ženě prozradit, že naděje na lepší život, kterou představovalo stěhování do Mirošova, je pryč. Anna Veverková odběhla k sousedům pro něco na zahřátí a nechala manželovi jejich čtyři malé děti hlídat. Když se vrátila, našla půlroční Růženku promodralou. Těžko dýchala, dusila se a u pusinky měla krev. Než přišel lékař, dívenka zemřela.

03214147.jpeg

Doktor napsal do úmrtního listu jako příčinu smrti zápal plic, což nebylo v tak studeném obydlí nic neobvyklého. V té době byla kojenecká úmrtnost běžná, a tak se případem nikdo zvlášť nezabýval. Holčička byla pohřbena, ale v okolí se začalo mluvit o tom, že její smrt nebyla přirozená. Děcko bylo podle výpovědi matky zcela zdravé a za hodinu, když se vrátila, byl jeho stav kritický.

Ztracená kulička

Nejasnosti kolem smrti kojence brzy začala vyšetřovat policie. Ani šetření strážmistra Šípka mezi sousedy nedávalo odpovědi, kriminalisté se proto rozhodli dítě exhumovat a provést pitvu. Z té vyplynulo, že holčička zemřela v důsledku proražení jícnu asi osmicentimetrovým drátem, který navíc putoval dále do břišní dutiny a protrhl i stěnu střeva. Kromě něj děvčátku kdosi hluboko do úst zatlačil i jednu hliněnou cvrnkací kuličku. Přesně takovou, jaká se od osudného dne ztratila nejstaršímu z dětí Veverkových Standovi.

Cyklisté ve stejnokroji

Podezření jednoznačně padlo na Josefa Veverku, který se také záhy k vraždě dcery přiznal. Při výslechu vypověděl, že jednal v pominutí smyslů, možná v důsledku malárie, kterou onemocněl za války na frontě…

Krutá doba

Mladá Československá republika se tehdy potýkala s následky první světové války a muže, kteří se vraceli z fronty, většinou nic dobrého nečekalo. Situaci komplikovala i hospodářská krize a s ní nedostatek práce a obtížné životní podmínky. Brutální zážitky z bojišť byly pro bývalé vojáky stále živé a vybíraly si svou daň v podobě psychických změn.

Možná i tady lze hledat jednu z příčin, proč byl 31letý Josef Veverka, bývalý voják na balkánské frontě, tak záhadnou osobností. Během výslechů byl klidný až apatický, nepociťoval lítost, jen opakovaně tvrdil, že má ženu i děti rád. Vyšetřovatelé došli k závěru, že je plně zodpovědný za to, co udělal. Svědčilo pro to i svědectví sousedů, podle kterých se Veverka v jejich přítomnosti několikrát zmínil, že jestli byt nedostane, něco provede.

Před soudem

Na lavici obžalovaných usedl 2. června 1925 u plzeňského krajského soudu. Hlavní slovo o vině měla vynést dvanáctičlenná porota složená z běžných občanů. Velký prostor dostal soudní znalec z oboru psychiatrie, který jednoznačně potvrdil promyšlenost zločinu a jako motiv uvedl žárlivost a touhu pomstít se manželce, kterou podezíral z nevěry.

V závěru soudního přelíčení a po zhodnocení důkazní situace státní zástupce navrhl, aby porotci odpověděli na jeho otázky o vině kladně. Obžalovaný nechal poslední slovo obhájci, který jej nevyužil. A pak nastalo překvapení. Na otázku, zda je Josef Veverka vinen vraždou, odpovědělo všech dvanáct porotců: Ne. A vinu obžalovaného odmítli i v dalších otázkách. A tak soud po poradě vynesl osvobozující rozsudek – Josef Veverka byl zproštěn obžaloby.

Čím si dělník ze zapadlé brdské vesničky, který tak krutě připravil o život nevinné děcko, získal srdce poroty? Na tuto otázku odpověď ve spisu případu schází…

Účinkují: Tomáš Töpfer, Jiří Suchý, Simona Vrbická-Koptová, Jiří Knot, Jan Battěk, Daniel Vano, Igor Bareš, Petr Lněnička, Eva Kodešová

Komentář: policejní rada Tomáš Herajt

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 30. 1. 2019

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související