Mistr podvodník. Skutečného radu Vacátka ale nepřevezl

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrchní policejní rada Josef Vaňásek ve své kanceláři
0:00
/
0:00

Seznam jeho falešných jmen je úctyhodný. Dokázal podvést a obrat desítky lidí. Prokázal skvělé herecké nadání, když se mu podařilo podvést i policii.

V lednu 1925 přišli na bezpečnostní oddělení pražského policejního ředitelství zaměstnanci firem Ernest Diessen a Erich Dorn, kteří shodně pátrali po svém šéfovi. Setkali se s ním osobně při nástupu, pak už ho nikdy neviděli.

Uzavřel s nimi skvělou smlouvu na měsíční plat 1200 korun, 3% provizi z uzavřených obchodů a 60 korun denních diet. Hned jim také koupil celoroční legitimaci na státní dráhy v ceně 4500 korun, na kterou si vzal zálohu 2000 korun. Jízdenka ale byla falešná.

Vaňásek zasahuje

Vyšetřování případu se ujalo speciální Oddělení železniční policie (o něm více viz případ Záhada zavřeného vagonu) pod vedením legendárního vrchního policejního rady Josefa Vaňáska alias Vacátka. Ten dospěl k závěru, že Diessen a Dorn je jedna osoba. Inspektor Augustin a detektiv Kohout pak pod falešnými jmény odpověděli na podobný inzerát na práci jako postižení a s Diessenem/Dornem se setkali.

Lidové noviny 28. 4. 1925

Na policii se zatčený prokázal doklady na jméno Ernst Diessen z Německa. Při ověřování se ale v albu zločinců zjistilo, že se jedná o známou firmu, podvodníka Arnošta Dybu z Horšova Týna. U něj doma pak našli falešná razítka státních drah i s objednávkou jejich výroby.

Půlmilionový podnik

Policisté kontaktovali firmu, u které si falešné legitimace Dyba objednával. Vyrobili mu jich 220. Kdyby je dal do oběhu všechny, pro dráhy by to představovalo škodu skoro milion. A kdyby za všechny vybral zálohu, měl by z nich 440 000. Inspektor státních drah Jindřich Plíška odhadl, že v oběhu je zhruba stovka falešných jízdenek, tj. škodu téměř půl milionu.

Takhle vypadala ve 20. letech drážní průkazka

Dyba ale nelenil ani ve vazbě. Simuloval bolest zubů a pak v čekárně u zubaře utekl přes záchod. Kriminalisté hlídali Dybovu ženu a čekali, kdy udělá chybu. Počítali, že si bude chtít obstarat falešné doklady a dostat se přes hranice. Nemýlili se.

Ztráta invence

Dyba na to šel zase přes pracovní inzerát v novinách. Ukázalo se, že inzerát podal jistý Erich Körner v Opavě. Policisté, stejně jako Dyba, použili stejný trik. Vyslali na schůzku fingovaného zájemce a ukázalo se, že inzerentem je skutečně hledaný podvodník.

Byl zatčen, když několika zájemcům o práci začal vyřizovat pasy a víza. Dyba nikdy nepřiznal, že některé z dokladů chtěl použít pro sebe. Soud se konal v únoru roku 1926 a Dybu odsoudil do těžkého žaláře na čtyři roky, zostřené postem každého čtvrt roku.

Účinkují: Kryštof Krhovják, Jiří Schwarz, Petr Štěpánek, Karel Vlček, Dominick Benedikt Hájek, Dušan Sitek, Nataša Nosková Gáčová, Jakub Stich

Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 26. 9. 2018

autoři: Bronislava Janečková , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...