Harry Potter a stroj času
Neviditelné stopy, počítačová kouzla a cesta do minulosti… To není další díl série o studentovi kouzelnické školy v Bradavicích, ale skutečný kriminální případ z roku 2006, kdy britská spisovatelka J. K. Rowlingová zažalovala českého studenta.
Scénář: Bronislava Janečková a Vladimír Smejkal
Režie: Jaroslav Kodeš
Zvuk: Petr Šplíchal
Na fanouškovském webu se objevil kompletní text knihy Harry Potter a princ dvojí krve ještě před jejím oficiálním českým vydáním. Stránky byly brzy zablokovány, texty zmizely. Policejní „bystrozoři“ ale rychle zajistili několik zdánlivě „neviditelných“ stop.
Pobertův plánek
Odhalili FTP server, přes který se kniha na web dostala, i konkrétní IP adresu, která odkazovala na 400 počítačů firmy Onys. Pachatel ale omylem v kyberprostoru zanechal ještě jednu stopu: soubor s kontakty tvůrců stránek Českého filmového orchestru.
Byl mezi nimi i kontakt na Toho-jehož-jméno-nesmíme-zveřejnit. Stejné jméno figurovalo i mezi členy potterovského fanklubu a jméno jeho otce pak mezi uživateli oněch 400 počítačů společnosti Onys. Jenže tehdy teprve 19letý student ignoroval všechna předvolání na policii.
Při domovní prohlídce zabavili zaměstnanci ministerstva počítač s textem knihy a stopami po FTP připojení. Nic z toho ale nešlo brát jako usvědčující důkazy. Nešlo totiž dokázat, kdo měl ruce na klávesnici. A Ten-jehož-jméno-nesmíme-zveřejnit navíc tvrdil, že kniha byla naopak do počítače z potterovského webu stažena (soubor měl i starší datum).
Čeho přesně se pachatel dopustil?
Bez souhlasu a vědomí autora zpřístupnil veřejnosti kompletní text knihy Harry Potter a princ dvojí krve v několika jazykových verzích a jednotlivé kapitoly načtené v angličtině v MP3. Porušil tak autorské právo podle § 152 trestního zákona, a to ve značném rozsahu (296 179 zaznamenaných přístupů). Trestní oznámení podal JUDr. Petr Kalíšek, právní zástupce spisovatelky J. K. Rowlingové a společnosti Warner Bross, vlastnící ochrannou známku Harry Potter.
Rodina Vy-víte-koho taky na radu zkušené obhájkyně držela při sobě a odmítla vypovídat. I tak ale Okresní soud v Olomouci uznal 15. října 2007 studenta vinným. Jenže původní rozsudek byl po odvolání jako mávnutím kouzelného proutku zrušen. Pro nedostatek přímých důkazů.
Tentokrát se ale odvolal státní zástupce (podle něj je jasné, kdo z rodiny je fanouškem Harryho Pottera) i spisovatelka J. K. Rowlingová. Ta požadovala náhradu škody, o kterou zprošťujícím rozsudkem přišla. Soud musel povolat nového „bystrozora“.
Archive Wayback Machine
Ten po studiu ICQ, pošty a dalších souborů Vy-víte-koho potvrdil jeho vazby na potterovský web. V zajištěném počítači nalezl i nastavení vedoucí na tyto stránky, přičemž odhalil, že klíčový soubor vznikl už o 3 měsíce dříve. A aby ukázal, jak se obsah webu Harryho Pottera měnil v čase, použil internetový stroj času.
Internet Archive Wayback Machine pravidelně pořizuje snímky webových stránek z celého internetu a ukládá je do archivu. I se značným časovým odstupem se tak dá najít, co a kdy na nich v minulosti bylo.
Žádné čáry ani kouzla jako v Bradavicích
Díky „stroji času“ se tak našel původní obsah stránek se všemi klíčovými soubory, které se shodovaly s těmi v zajištěném počítači. S konečnou platností se tak i vyvrátilo tvrzení o možném počítačovém viru, které jako vysvětlení nabízel Chlapec-který-přežil-už-tři-soudy.
Tři následné další soudy po sobě (včetně ústavního) pak Toho-jehož-jméno-nesmíme-zveřejnit uznaly vinným ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 152 trestního zákona.
Brumbálovský rozsudek
Po téměř čtyřech letech soudních procesů a ústavní stížnosti dostal nakonec teď už 23letý student 150 hodin obecně prospěšných prací. A brumbálovsky se zachovala i poškozená autorka Joanne Kathleen Rowlingová, která se nároků na náhradu škody vzdala.
Šlo jí hlavně o zamezení dalšího pirátského šíření děl. Ne o peníze. Trest považovala za dostatečné varování pro další podobné případy. Už nadosmrti totiž bude v záznamech jako Chlapec-který-lhal.
Související
-
Sabotáž. Místo kriminálu svoboda a šrot
Za „hacking“ v době normalizace hrozil i trest smrti. Přesto přes den sovětským specialistům s instalací počítačů RVHP pomáhali, a po nocích vždy provedli malý zásah...
-
Vězení pro krále braku. Svérázný případ, který v historii českého zločinu nemá obdoby
Grafoman, který se podepisoval Göring. Udavač, který přiměl pražské úřady přejmenovat ulici po Karlu Mayovi. A po válce svou kolaboraci obhajoval plýtváním říšského papíru.
-
Případ Skandálu v Čechách
Kde se vzaly skutečné české reálie v první holmesovské povídce? Pátrejte s českými holmesology!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.