Harry Potter a stroj času

Neviditelné stopy, počítačová kouzla a cesta do minulosti… To není další díl série o studentovi kouzelnické školy v Bradavicích, ale skutečný kriminální případ z roku 2006, kdy britská spisovatelka J. K. Rowlingová zažalovala českého studenta.

Na fanouškovském webu se objevil kompletní text knihy Harry Potter a princ dvojí krve ještě před jejím oficiálním českým vydáním. Stránky byly brzy zablokovány, texty zmizely. Policejní „bystrozoři“ ale rychle zajistili několik zdánlivě „neviditelných“ stop.

Pobertův plánek neviditelných stop

Odhalili FTP server, přes který se kniha na web dostala, i konkrétní IP adresu, která odkazovala na 400 počítačů firmy Onys. Pachatel ale omylem v kyberprostoru zanechal ještě jednu stopu: soubor s kontakty tvůrců stránek Českého filmového orchestru.

Byl mezi nimi i kontakt na Toho-jehož-jméno-nesmíme-zveřejnit. Stejné jméno figurovalo i mezi členy potterovského fanklubu a jméno jeho otce pak mezi uživateli oněch 400 počítačů společnosti Onys. Jenže tehdy teprve 19letý student ignoroval všechna předvolání na policii.

Při domovní prohlídce zabavili zaměstnanci ministerstva počítač s textem knihy a stopami po FTP připojení. Nic z toho ale nešlo brát jako usvědčující důkazy. Nešlo totiž dokázat, kdo měl ruce na klávesnici. A Ten-jehož-jméno-nemsíme-zveřejnit navíc tvrdil, že kniha byla naopak do počítače z potterovského webu stažena (soubor měl i starší datum).


Čeho přesně se pachatel dopustil?
Bez souhlasu a vědomí autora zpřístupnil veřejnosti kompletní text knihy Harry Potter a princ dvojí krve v několika jazykových verzích a jednotlivé kapitoly načtené v angličtině v MP3. Porušil tak autorské práva podle § 152 trestního zákona, a to ve značném rozsahu (296 179 zaznamenaných přístupů). Trestní oznámení podal JUDr. Petr Kalíšek, právní zástupce spisovatelky J. K. Rowlingové a společnosti Warner Bross, vlastnící ochrannou známku Harry Potter.

Rodina Vy-víte-koho taky na radu zkušené obhájkyně držela při sobě a odmítla vypovídat. I tak ale Okresní soud v Olomouci uznal 15. října 2007 studenta vinným. Jenže původní rozsudek byl po odvolání jako mávnutím kouzelného proutku zrušen. Pro nedostatek přímých důkazů.

Tentokrát se ale odvolal státní zástupce (podle něj je jasné, kdo z rodiny je fanouškem Harryho Pottera) i spisovatelka J. K. Rawlingová. Ta požadovala náhradu škody, o kterou zprošťujícím rozsudkem přišla. Soud musel povolat nového „bystrozora“.

Archive Wayback Machine

Ten po studiu ICQ, pošty a dalších souborů Vy-víte-koho potvrdil jeho vazby na potterovský web. V zajištěném počítači nalezl i nastavení vedoucí na tyto stránky, přičemž odhalil, že klíčový soubor vznikl už o 3 měsíce dříve. A aby ukázal, jak se obsah webu Harryho Pottera měnil v čase, použil internetový stroj času.

Internet Archive Wayback Machine pravidelně pořizuje snímky webových stránek z celého Internetu a ukládá je do archivu. I se značným časovým odstupem se tak dá najít, co a kdy na nich v minulosti bylo.

Žádné čáry ani kouzla jako v Bradavicích

Díky „stroji času“ se tak našel původní obsah stránek se všemi klíčovými soubory, které se shodovaly s těmi v zajištěném počítači. S konečnou platností se tak i vyvrátilo tvrzení o možném počítačovém viru, které jako vysvětlení nabízel Chlapec-který-přežil-už-tři-soudy.

Bystrozor Alastor Pošuk Moody v kresbě Lofta Lafeysona a vedle něj soudní znalec v oboru kyberkriminalita Vladimír Smejkal, na základě jehož posudku byl pak nakonec skutečný pachatel nelegálního překladu usvědčen

Tři následné další soudy po sobě (včetně ústavního) pak Toho-jehož-jméno-nesmíme-zveřejnit uznaly vinným ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 152 trestního zákona.

Brumbálovský rozsudek

Po téměř čtyřech letech soudních procesů a ústavní stížnosti dostal nakonec teď už 23letý student 150 h obecně prospěšných prací. A brumbálovsky se zachovala i poškozená autorka Joanne Kathleen Rowlingová, která se nároků na náhrady škody vzdala.

Šlo jí hlavně zamezení dalšího pirátského šíření děl. Ne o peníze. Trest považovala za dostatečné varování pro další podobné případy. Už nadosmrti bude v záznamech jako Chlapec-který-lhal.

Účinkují: Dušan Sitek, Jiří Kraus, Marek Lambora, Simona Vrbcká-Koptová, Petr Lněnička, Marcela Nohýnková, Anna Kodešová a Viktorie Hrachovcová, Barbora Mošnová

Scénář: Bronislava Janečková a Vladimír Smejkal

Režie: Jaroslav Kodeš

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: Bronislava Janečková , rota
Spustit audio

Související