David Mareček: České kultuře bych přál, aby mohla zase svobodně dýchat. A tmelit společnost. V tom je totiž zatraceně dobrá
Složitý rok má za sebou v důsledku pandemie i oblast kultury. V jaké kondici kultura je? Co pro ni chystá nově obsazené ministerstvo kultury? A proč by se mělo myslet hlavně na děti?
„Očekávání je těžké nastavovat. Nikdo neví, co nás v dalším roce čeká. Přál bych si ale, aby se směřování nové vlády k podpoře kultury jedním procentem HDP naplnilo," uvažuje v pořadu Jak to vidí... generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Čtěte také
„Pak by totiž česká kultura mohla svobodně dýchat, mohla by svobodně tvořit a neměla by základní existenční starosti. Těžko se to ale říká v situaci, kdy se společnost potýká s pandemií, inflací a vysokými cenami energií.“
Tmel společnosti
„Když ale odhlédnu od materiálních věcí, nejvíc bych si přál, aby kultura mohla být tmelem společnosti. Je v tom totiž dobrá.“
Podle hudebníka není pochyb o tom, že kultura dokáže mazat názorové rozdíly. Dokáže ale i pomáhat překonávat náročná období a náročné situace v lidském životě.
„Podívejte se třeba na hudbu. Provází nás jak na svatbách, tak na pohřbech. Ale i při jiných významných událostech. Proto si nejvíc ze všeho přeju, aby kultura pomáhala společnosti se spojovat. Protože to asi budeme potřebovat ze všeho nejvíc.“
Edukace a reprezentace
Podle slov nového ministra kultury Martina Baxy (ODS) patří mezi priority ministerstva kultury udržet kulturu otevřenou a propojovat ji se vzděláváním. „Udržet kulturu živou je velmi náročný úkol. Není to teď v moci žádného ministra ani nikoho z nás. Vláda bude muset jednat podle toho, jaká bude zdravotní situace. A to teď nikdo neví.“
Čtěte také
Propojovat kulturu a vzdělávání napříč kulturním spektrem se ale podle ředitele České filharmonie daří dobře. „Edukační rozměr kultury je strašně důležitý. Kultura totiž nejsou jen divadla, muzea a knihy. Ve skutečnosti je to celé prostředí, které na člověka působí. Tím, že na něj působí, tak ho i kultivuje. A proto je tak důležité zpřístupnit kulturu už malým dětem.“
Neméně důležitým pilířem kulturní politiky je ale i mezinárodní reprezentace kultury. „Teprve když poodstoupíme v čase a prostoru, vidíme, že Českou republiku znají lidé v zahraničí díky kultuře, sportu a vědě. Doufám tedy, že reprezentační role české kultury bude v následujícím roce co nejvíce posílena. Nabídnout totiž toho má hodně,“ uzavírá David Mareček.
Další témata rozhovoru: kulturní události v roce 2021; dramaturgie silvestrovských a novoročních koncertů; kulturní politika státu; prezentace českého umění v zahraničí.
Související
-
Přepis: Jak to vidí David Mareček – 23. prosince 2021
Hostem byl ředitel České filharmonie David Mareček.
-
David Mareček: To nejhorší, co umělec může zažít, je, když po výkonu nastane hrobové ticho
Česká filharmonie oslavila 125 let od svého vzniku. Dobročinný koncert v pražském Rudolfinu mohli po dlouhé době navštívit i diváci.
-
Václav Luks: Kultura se stala jednoduše manipulovatelným obětním beránkem
Je skutečně tragické, jakým způsobem současná krize odhalila, jak zanedbatelnou roli hraje kultura ve společnosti, říká dirigent Václav Luks.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.