Ekonom Hindls: EU sráží na kolena technologická zaostalost i její heterogennost. Největší brzdou je ale byrokracie

2. říjen 2024

Evropská unie dosáhla stavu, kdy další nečinnost ohrožuje blahobyt, životní prostředí i svobodu jejích občanů, varoval v analýze o konkurenceschopnosti Mario Draghi, exprezident Evropské centrální banky a italský expremiér. Jak zastavit stagnaci Evropy? V čem Starý kontinent zaostává za USA a Čínou? Ekonom Richard Hindls ještě přiblíží ekonomickou kondici Rakouska i Německa a vysvětlí, v jaké oblasti slaví úspěch Polsko.

Deregulace, další integrace, která usnadní podnikání, podstatně větší investice, zásadní reformy... – to je recept bývalého italského premiéra a vlivného ekonoma pro stárnoucí Evropu, pokud nechce stagnovat a chce být konkurenceschopná. Reakce na téměř čtyřsetstránkovou analýzu jsou zatím vesměs pozitivní, přesto se najdou oponenti.

„Ozvalo se třeba Polsko, kterému vadí, že se na zprávě o stavu Evropy podílelo 22 západoevropských ekonomů, a žádný východoevropský odborník. Na to však Mario Draghi odpověděl, že bylo čerpáno ze zdrojů Evropské centrální banky, OECD a dalších renomovaných institucí evropského nebo světového významu, tudíž dat pro Česko, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko bylo nasbíráno dost,“ přibližuje v pořadu Jak to vidí... ekonom Richard Hindls.

Zachránce evropské ekonomiky?

Oponuje ale třeba i německý ministr financí, správce státní kasy, Christian Lindner, který se svým resortem vypracoval rovněž čtyřsetstránkovou analýzu. „Lindner kritizuje zejména navrhovanou celoevropskou půjčku, která by měla představovat čtyři % hrubého domácího produktu. Tu ale Německo považuje za nepříliš jistou z hlediska dlouhodobého výhledu.“

Čtěte také

Na druhé straně je Mario Draghi velmi respektovaný muž, který vedl velmi razantním a výkonným způsobem Evropskou centrální banku, čímž se mu podařilo čelit zadluženosti. Mezi jeho vize patří především energetické strategie, dlouhodobé půjčky, rozvoj technologií, konkurenceschopnost či zelená energie v trošku jiném pojetí, než je obecně prezentováno.

Základními evropskými hodnotami jsou pro něj prosperita, rovnost, svoboda, mír a demokracie v udržitelném životním prostředí. Pokud ale tyto benefity nebude Evropa schopna dál zajišťovat pro své občany, ztratí podle Draghiho důvod své existence.

Málo pružná Evropa

„Zpráva je koncipována jako konfrontace s ekonomickými giganty USA a Čínou. Je to červená nit celé zprávy. Ukazuje se, že Evropa v řadě základních ukazatelích zaostává. Má nižší ekonomický růst než Spojené státy. V technologiích zaostáváme už i za Čínou. Ale hlavně Evropa je na rozdíl od Spojených států mnohem heterogennější. Spojené státy mají přes 50 států, ale mají jednu měnu a jednu ekonomickou politiku. Evropa je multikulturní národ, je daleko více vázána byrokracií, má velmi silný podíl národních ekonomik s národními postoji. Navíc nezvládá energetickou politiku na rozdíl od Spojených států, které si energie dokážou obstarat a mají dost vlastních zdrojů,“ popisuje Hindls.

Jestli ovšem Evropská unie vyslyší varování Maria Draghiho a jeho doporučení, je podle něj velká otázka. „On sice analýzu představil se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, pružnost a schopnost evropských zemí reagovat je ale mnohem nižší než třeba ve Spojených státech. Přesto si myslím, že něco z toho vyslyšeno bude, na druhé straně pro řadu zemí jsou některé návrhy nepřijatelné, a proto asi spadnou pod stůl. Oblast, kde by se ale dalo diskutovat ihned, jsou energie a přechod na zkapalněný plyn, kdy podíl zkapalněného plynu je dnes ve snaze odpoutat se od Ruska dvojnásobně vysoký. Problém je, že je mnohonásobně dražší...,“ uzavírá Richard Hindls.

Spustit audio

Související