Danone: Jogurt, který měl být zárukou zdraví a dlouhověkosti. Nejdřív se prodával v lékárně
U zrodu největšího světového výrobce jogurtů, který má za sebou více než stoletou historii, stál řecký lékař. Nebyl jediný, koho po první světové válce znepokojovalo chatrné zdraví dětí a jejich podvýživa. Jako první ale přišel s nápadem podpořit zdraví tradičním pokrmem z Balkánu – jogurtem.
S výrobou jogurtu, který dal základ budoucí značce Danone, začal Isaac Carasso. Byl židovského původu, narodil se v Soluni v roce 1874 a stal se lékařem. Když Balkán v roce 1912 zasáhly války a řecké jednotky obsadily jeho rodiště, sebral ženu a malého synka Daniela a odjel do Barcelony, kde kdysi žili jeho předkové.
Války se přehnaly, i ta první světová, ale doba byla zlá. Lékař Carasso viděl všude kolem sebe sociální a ekonomický rozvrat, nedostatečnou hygienu, podvýživu a četný výskyt střevních chorob. Hlavně u malých dětí. Cítil silnou potřebu nějak pomoci. A protože ze svého domova znal tradiční balkánské jídlo – jogurt – zkusil to s ním.
Klíč ke zdraví
Šel na to vědecky. Nedlouho předtím, v roce 1908, totiž získal Nobelovu cenu za výzkum imunity původem ruský badatel Ilja Iljič Mečnikov, vedoucí výzkumu Pasteurova ústavu v Paříži. A Carasso se o jeho práci živě zajímal.
Ilja Mečnikov jako první vyslovil hypotézu, že klíčem k tělesné pohodě a dlouhověkosti je správná střevní flóra, tedy vyvážená kombinace bakterií žijících ve střevech. Všiml si, že balkánští pastevci, kteří jedli hodně jogurtu, se dožívali vysokého věku a těšili se dobrému zdraví. Profesor Mečnikov proto přisoudil pozitivní vliv na dlouhověkost dvěma kmenům bakterií obsažených v kysaném mléku.
Zvláštní důraz přitom kladl na bakterie rodu Lactobacillus, jejichž různé druhy se využívají k výrobě nejen jogurtu, ale i sýrů, kysaného zelí, piva, moštu a mnoha dalších potravin. Tyto bakterie žijí na sliznicích různých částí lidského těla, a jsou pro člověka přirozené. A napomáhají mimo jiné dobrému trávení.
První jogurt
Když se do Mečnikovových výzkumů začetl lékař Isaac Carasso, ihned se jeho myšlenkami nadchl. Roku 1919 spojil mléko s čistou mléčnou kvasnou kulturou získanou z Pasteurova ústavu a díky následnému kvašení vyrobil v Barceloně první jogurt.
Dá se předpokládat, že byl spokojen, protože získal přesně to, oč usiloval: jednoduché jídlo s velkým pozitivním dopadem na lidské zdraví. Jogurty zřejmě chutnaly a prospívaly i jeho synkovi Danielovi, protože katalánskou podobu jeho jména – Danon či Danone – zvolil pan Carasso jako název své zbrusu nové průmyslové výrobny jogurtů.
Kdy se přestěhovaly jogurty z lékáren do obchodní sítě? Jak firma přečkala druhý celosvětový válečný konflikt? Co všechno vyrábí Danone dnes?
Související
-
Laktos: Od puten s mlékem přes první ovocný jogurt až k nostalgické polárce v mléčném baru
Značku Laktos si zaregistrovala Obchodní společnost mlékařských družstev v roce 1936. Její kořeny jsou ale mnohem starší a jsou spojeny s historií řady pražských mlékáren.
-
Domácí jogurt: Jak na to s pomocí moderní kuchyně
Proč si doma nevyrobit takovou pochoutku. Jak na výrobu vlastní chutě i konzistence? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Paulus.
-
Nestlé: Firma, která svými výrobky zachraňovala kojence i vojáky
Firma Nestlé dnes patří k největším výrobcům potravin a nápojů na světě. Pod svými křídly sdružuje více než 2000 značek, od globálních až po ty místní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.