Cyril Höschl: Jak souvisí dobývání vesmíru s průzkumem neznámého hotelového pokoje?
Úspěšný návrat soukromé lodi Crew Dragon se dvěma astronauty zpět na Zemi zřejmě vrátil lidem touhu po dobývání vesmíru. Ta je ale daná i nižším živočichům. A projevuje se ustálenými vzorci chování.
„Průzkum vesmíru uspokojuje věčnou touhu člověka po dobývání neznámého,“ uvažuje psychiatr Cyril Höschl v pořadu Jak to vidí... „Podobnou touhu můžete sledovat i u nižších živočichů. Je jim dána do vínku jako jeden ze základních atributů života vůbec.“
Stereotypní vzorce objevování u psů
„Exploratorní aktivita je charakterizovaná určitými vzorci chování, které jsou vrozené. Spouštějí se automaticky. Kdo má doma psa, tak ví, jak takové chování vypadá,“ směje se psychiatr.
„Pes v neznámém prostředí zvedne pravou packu, vztyčí čenich, pak ho strčí k zemi, začne vrtět ocasem a čenichá, co tam je nového. Exploruje. Prozkoumává nový prostor. A když ho pustíte z vodítka a není vycvičen, uteče vám kdovíkam.“
Stereotypní chování v hotelovém pokoji
„Tahle exploratorní aktivita je osazena poměrně stereotypními vzorci chování i u člověka. Každého docela pobaví, když si uvědomí, že podobně jako pes v neznámém prostředí se chová i člověk na dovolené v novém pokoji neznámého hotelu.“
„Nejdřív vždycky zkusíte, kde je vypínač, pak koupelna, mejdlíčka, šampony, pak otevřete šuplíky, jestli tam něco je... A to stereotypní kolečko exploratorní aktivity, to dobývání neznáma, je úplně uniformní napříč pohlavími, kulturami, věkovými kategoriemi.“
„Exploratorní aktivita je velmi důležitá oblast, která slouží k zachování života. Bez ní bychom byli asi tak nezpůsobilí k životu jako bez vnímání bolesti. Kdo nevnímá bolest, seškvaří se o první rozpálená kamna, o která se opře.“
Díky dobytí Měsíce máme pračku
„Úspěšná explorace vždycky znamená pokrok. První let na Měsíc po sobě zanechal technologie, jejichž využití v běžném každodenním životě si mnozí ani neuvědomí. Průzkumu vesmíru vděčíme za automatickou pračku, laserové technologie, dálkový přenos dat...“
„Tam se potom ukázalo, že se technologické možnosti z důvodu energetických a jiných vyčerpaly. A od 70. let, kdy dolétalo Apollo, se už nikdy nikam člověk vlastní nohou nedostal. Teprve teď se začíná objevovat perspektiva Marsu. Ale tam ty limity zřejmě jsou.“
Psychické důsledky dobývání
„Dál se asi v dohledném horizontu lidské existence nedostaneme. Prostě z důvodu technologických. Trvalo by to tak dlouho, že by se nejspíš nikdo nevrátil. A kdyby ano, tak už by se tady setkal s něčím jiným.“
„Ono už dobytí Měsíce je velmi zajímavý psychologický problém. Těch několik lidí, kteří byli na Měsíci, to nemůžou unést a mají různé psychické důsledky. Tu představu, že chodili po něčem jiném, než je tato Země,“ uzavírá Cyril Höschl na Dvojce.
Další témata rozhovoru: dobývání vesmíru; souvislost náboženství a sebevražednosti; sebevražednost u nás.
Související
-
„Neil Armstrong byl ukázkový psychopat,“ říká psychiatr Radkin Honzák
Rozhovor o „dobrých“ psychopatech mezi námi a světovými osobnostmi. Nebo o tom, proč si populární psychiatr myslí, že vyhoření je dnes „modní, až odborářské téma“.
-
Meteor o hoření diamantů, blikání sépií, pavoučích ponorkách nebo fámách o zdraví kosmonautů
01:19 Hoří diamantový prsten? 10:35 Evropská kosmonautika 14:51 Fámy o kosmonautech 20:48 Vyschne Aralské jezero? 30:29 Proč mořští tvorové blikají? 41:52 Pavoučí ponorky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.