Cyril Höschl: Jak souvisí dobývání vesmíru s průzkumem neznámého hotelového pokoje?

4. srpen 2020

Úspěšný návrat soukromé lodi Crew Dragon se dvěma astronauty zpět na Zemi zřejmě vrátil lidem touhu po dobývání vesmíru. Ta je ale daná i nižším živočichům. A projevuje se ustálenými vzorci chování.

„Průzkum vesmíru uspokojuje věčnou touhu člověka po dobývání neznámého,“ uvažuje psychiatr Cyril Höschl v pořadu Jak to vidí... „Podobnou touhu můžete sledovat i u nižších živočichů. Je jim dána do vínku jako jeden ze základních atributů života vůbec.“

Stereotypní vzorce objevování u psů

„Exploratorní aktivita je charakterizovaná určitými vzorci chování, které jsou vrozené. Spouštějí se automaticky. Kdo má doma psa, tak ví, jak takové chování vypadá,“ směje se psychiatr.

„Pes v neznámém prostředí zvedne pravou packu, vztyčí čenich, pak ho strčí k zemi, začne vrtět ocasem a čenichá, co tam je nového. Exploruje. Prozkoumává nový prostor. A když ho pustíte z vodítka a není vycvičen, uteče vám kdovíkam.“

Stereotypní chování v hotelovém pokoji

„Tahle exploratorní aktivita je osazena poměrně stereotypními vzorci chování i u člověka. Každého docela pobaví, když si uvědomí, že podobně jako pes v neznámém prostředí se chová i člověk na dovolené v novém pokoji neznámého hotelu.“

„Nejdřív vždycky zkusíte, kde je vypínač, pak koupelna, mejdlíčka, šampony, pak otevřete šuplíky, jestli tam něco je... A to stereotypní kolečko exploratorní aktivity, to dobývání neznáma, je úplně uniformní napříč pohlavími, kulturami, věkovými kategoriemi.“

„Exploratorní aktivita je velmi důležitá oblast, která slouží k zachování života. Bez ní bychom byli asi tak nezpůsobilí k životu jako bez vnímání bolesti. Kdo nevnímá bolest, seškvaří se o první rozpálená kamna, o která se opře.“

Díky dobytí Měsíce máme pračku

„Úspěšná explorace vždycky znamená pokrok. První let na Měsíc po sobě zanechal technologie, jejichž využití v běžném každodenním životě si mnozí ani neuvědomí. Průzkumu vesmíru vděčíme za automatickou pračku, laserové technologie, dálkový přenos dat...“

„Tam se potom ukázalo, že se technologické možnosti z důvodu energetických a jiných vyčerpaly. A od 70. let, kdy dolétalo Apollo, se už nikdy nikam člověk vlastní nohou nedostal. Teprve teď se začíná objevovat perspektiva Marsu. Ale tam ty limity zřejmě jsou.“

Psychické důsledky dobývání

Eugen Cernan, Apollo 17

„Dál se asi v dohledném horizontu lidské existence nedostaneme. Prostě z důvodu technologických. Trvalo by to tak dlouho, že by se nejspíš nikdo nevrátil. A kdyby ano, tak už by se tady setkal s něčím jiným.“

„Ono už dobytí Měsíce je velmi zajímavý psychologický problém. Těch několik lidí, kteří byli na Měsíci, to nemůžou unést a mají různé psychické důsledky. Tu představu, že chodili po něčem jiném, než je tato Země,“ uzavírá Cyril Höschl na Dvojce.

Další témata rozhovoru: dobývání vesmíru; souvislost náboženství a sebevražednosti; sebevražednost u nás.

Spustit audio

Související