Co se stalo v Oklo. Rozhlasové pásmo o podivuhodném objevu
Palivo v jaderných elektrárnách musí splňovat přísná kritéria ohledně svého složení. Musí například obsahovat přesné množství radioaktivního uranu. Fyzikové už dávno zjistili, že uran je na celé planetě obohacen do stejné výše. Pokud chceme daný stav změnit, musíme ho vložit do jaderného reaktoru. Jaké bylo překvapení vědců, když v Africe našli zdroj uranové rudy, která vypadala, že pobytem v reaktoru prošla. Jenže dávno před tím, než ho lidé vymysleli!
Související
-
Naše těla z vesmírných prvků
Většina běžných chemických prvků přítomných na Zemi jako jsou uhlík, kyslík a dusík, má svůj původ v kosmu. I naše těla jsou tvořena prvky, které původně vznikly ve...
-
Marie Curie-Sklodowská. První žena, které byla udělena Nobelova cena
Marie Curie-Sklodowská je první ženou na světě, které byla v roce 1903 udělena Nobelova cena. Za fyziku. O osm let později k ní přibyla druhá, tentokrát za chemii.
-
Co měřil Běhounek na severním pólu?
Nejen spisovatelem dobrodružných knih, ale především skvělým vědcem byl František Běhounek. Osobně se účastnil polární expedice, při které málem položil život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.