Marie Curie-Sklodowská. První žena, které byla udělena Nobelova cena
Jako vůbec první ženě na světě jí byla v roce 1903 udělena Nobelova cena. Za fyziku. O osm let později k ní přibyla druhá, tentokrát za chemii. Pouze čtyři osobnosti se mohou honosit dvěma Nobelovými cenami. Marie Curie-Sklodowská je snad nejznámější a nejslavnější fyzičkou všech dob. Její objev a životní příběh je úžasný a inspirující i dnes. Její jméno je spojeno třeba s jednotkou radioaktivity, měsíčním kráterem, novým prvkem, řadou institucí nebo třeba i se jmény ponorek.
Související
-
Žena, která rozbíjela atomy. Příběhy slavných: Marie Curie-Skłodowská
Říkali jí Maňa a narodila se do zchudlé šlechtické rodiny. Pracovala jako guvernantka, ale touha po vědě zvítězila. První Nobelovu cenu získala už v 36 letech. Účin...
-
Meteor o stopách letadel, umělé radioaktivitě a nejnohatějším živočichovi
01:20 Stopy letadel 12:35 První umělá radioaktivita 18:43 Proč je vesmír prázdný? 28:45 Který živočich má nejvíce nohou? 42:03 Jak se dokáží včely ubránit sršni?
-
Meteor o zemětřesení z větru, ztraceném městě Inků a o racích na antidepresivech
01:28 Způsobuje vítr zemětřesení? 09:56 Ztracené město Inků 14:36 Je na Měsíci v noci tma? 24:24 Raci na antidepresivech 33:22 Marie Curie-Sklodowská
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.