Anna Náprstková. Zažila chudobu, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou
Anna Náprstková zažila období chudoby, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou. Své jmění využívala na podporu vlastenců a chudině pomáhala stravou i penězi. Svého syna Vojtu, zastánce pokroku i emancipace žen, podporovala např. při založení Amerického klubu dam, či Českého průmyslového muzea v rodinném domě U Halánků na pražském Betlémském náměstí. Zemřela 24. dubna 1788. Pohřeb této všeobecně vážené dámy byl velkolepou společenskou událostí.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
886. schůzka: V domě U Halánků
„Žiji sám sobě jen tenkráte, zasvěcuji–li svůj život tomu nejvyššímu, co duši mou plní, co srdce moje unáší, totiž svému lidu, člověčenství a sociální volnosti.“
-
Pletli si ji s žebračkou. Osobní prospěch ale mecenášku nezajímal. Osudové ženy: Josefa Náprstková
Byla pilná, skromná a vnímavá. Brzy se vypracovala z posluhovačky v pravou ruku podnikatelky Anny Náprstkové. Za jejího syna Vojtu se ale mohla provdat až po její smrti.
-
Vojta Náprstek odcházel do Ameriky bez znalosti jazyka i bez peněz. Šlo mu o život, říká historička
Český mecenáš a výrobce rakví se účastnil revolucí ve Vídni i v Praze. Skrýval se v severních Čechách, v Prusku a nakonec emigroval za oceán. Se ženou pochybné pověsti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.