Alfred Hitchcock. Režisér, který přiměl diváky, aby se báli sprchových závěsů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alfred Hitchcock

Dnes si připomeneme Alfreda Hitchcocka, jednoho z nejvýznamnějších režisérů v dějinách kinematografie. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsal Jakub Šafránek.

Začínal jako kreslíř titulků pro němé filmy ve Velké Británii a svou kariéru skončil jako režisérská hvězda první velikosti amerického Hollywoodu. Mistra napětí, který posouval mantinely žánrů.

Natočit záběr se sprchovým závěsem v hororovém snímku Psycho s vraždou hlavní hrdinky zabralo sedm dní. A scéna, která trvá 45 vteřin, dodnes děsí celý svět. 

Přepsal filmové dějiny, ale Oscara nikdy nedostal

Připomeňme si režiséra, který se v drobných hereckých úlohách objevil ve čtyřiceti ze svých čtyřiapadesáti dochovaných filmů.

Muže, který odmítl od královny titul komandéra Řádu britského impéria, aby se později stal jeho rytířem. Režiséra, který nikdy nedostal Oscara za režii, a přesto přepsal filmové dějiny. Sira Alfreda Hitchcocka!

Další Příběhy z kalendáře budou patřit spisovateli, který stvořil postavu 'geniálního idiota'.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související