Hlavní hrdinku neváhal zabít v půlce filmu. Příběhy slavných: sir Alfred Hitchcock
Mistr filmového napětí, který nikdy nedostal Oscara za režii. Účinkují Lenka Skopalová a Jaromír Meduna.
Původně prováděl technické odhady pro podmořské elektrokabely. Věc filmové režii vzdálená. Při práci studoval kurzy umění na Univerzity of London. Hltal novinky o filmu a četl odborné časopisy. Tam našel inzerát, že filmové studio Paramount otevírá v Londýně filiálku a nabírá zaměstnance. Poslal jim grafické návrhy mezititulků k filmu. A přijali ho.
Příběhy slavných: Alfred Hichcock
Účinkují: Lenka Skopalová, Jaromír Meduna
Dramaturgie: Helena Herbrychová
Režie: Irena Žantovská
Scénář: Tomáš Hořava
Hudební spolupráce: Jiří Litoš
Premiéra 18. 6. 2018
Slavný záběr technikou dolly zoom
Někdy postavy v jeho filmech ví méně než divák. Příkladem je Vertigo z roku 1958. Divákovi prozradil o jedné z postav klíčovou informaci. Všichni ho od toho zrazovali už ve fázi scénáře. Diváci však s napětím sledovali postavu bývalého policisty Fergusona, jak se zachová a jak to dopadne.
Vertigo ale nevzbudilo takový ohlas, jaký očekával. Mělo „jen“ dvě nominace na Oscara. Teprve později se zařadilo mezi nejslavnější filmy všech dob. A to díky slavnému záběru dolly zoom. Hitchcock chtěl efektně vyjádřit závrať, kterou trpí Ferguson. Byl to jeho pohled do hloubi věže kostela.
Kultovní Psycho vznikalo jako béčko
Slavné Psycho vzniklo už v Hollywoodu, kam odešel, když mu byl britský filmový svět malý. I v Psychu si hrál s diváckým očekáváním. Postavu, kterou diváci považovali za hlavní hrdinku, zavraždil v polovině filmu. Právě nečekanost vraždy se Hitchcockovi líbila už na knižní předloze.
Příběh vycházel ze skutečného případu. Filmoví producenti ho nechtěli financovat. A tak se točilo v levných kulisách, černobíle, jako béčkový film. Zaplatil ho z části sám výměnou za 60% podíl na zisku.
Od začátku tajil podrobnosti zápletky. Nechal například skoupit všechny knižní výtisky Psycha. Šlo o to, aby překvapení s vraždou hrdinky neprasklo před premiérou. Film měl fenomenální úspěch. Diváci se báli, byli šokovaní, puritáni mluvili o nevkusu. Hitchcock nesmírně zbohatl.
Osudové ženy Rebecca a Alma
Jeden z nejslavnějších filmů Ptáci chystal tři roky a udal tón hororům o mstící se přírodě. Ale ani za něj se Hitchcock nedočkal Oscara za režii. Jeden z nejslavnějších režisérů 2. poloviny 20. století dostal „jen“ Oscara za nejlepší film – Rebecca (1940). Známější je spíš jako Mrtvá a živá. Byl to jeho první film, který natočil v Hollywoodu.
Jeho žena Alma Reville pracovala ve stejném filmového studiu, a stala se jeho asistentkou i scenáristkou. Vzali se v roce 1926 a vydrželi spolu přes 50 let. Hitchcock prý za svůj úspěch vděčil čtyřem lidem – dramaturgovi, scenáristovi, matce jeho dcery Patricie a kuchařce, která dovede dělat zázraky v kuchyni – a všichni se jmenují Alma Reville.
Související
-
Hrůza přicházející z říše zvířat. Dva hitchcockovské fejetony
Být sama doma a na obranu mít jen nůžky. Ubráníte se? Poslechněte si dva hororové fejetony. Jeden z pera Ludmily Lojdové a druhý z pera Petra Markova.
-
Tulák i Diktátor. Příběhy slavných: Charlie Chaplin
David Prachař v roli nejslavnějšího filmového tvůrce 20. století.
-
Příběhy slavných: Sigmund Freud
Hypnóza Sigmundovi Freudovi moc nešla. Vymyslel proto techniku, kdy pacientovi vsugeroval, že zapomenuté si vybaví hned, když mu sáhne na čelo. A ono to fungovalo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka