Kontroverzní legenda Robert Oppenheimer. Milovník poezie dal světu genocidní zbraň
Americký Prometheus a otec atomové bomby - to jsou synonyma pro geniálního vědce Roberta Oppenheimera. Narodil se 22. dubna 1904 v New Yorku židovskému obchodníkovi a umělecké malířce. Individualista a snílek s velkou představivostí a ohromujícími znalostmi se uplatnil v oboru teoretické fyziky, který vystudoval v Evropě. Vždycky vyčníval. V Cambridge nešikovností v laboratořích, na univerzitě v Göttingenu si uzurpoval roli přednášejícího.
Ostatní studující ho za to nesnášeli, ale později ho jeho vlastní studenti zbožňovali pro inspirativní formu výuky. Vůdčí schopnosti uplatnil za 2. světové války v tajném vojenském projektu Manhattan. V pustině Nového Mexika založil laboratoře a řídil výzkum, jehož se účastnily vědecké kapacity a nobelisté. Charismatický „Oppie“ to s nimi uměl.
V létě roku 1945 provedli první a úspěšný test jaderné superzbraně. Při pohledu na výbuch prý pomyslel na úryvek z posvátné knihy hinduismu o záři tisíců sluncí, smrti a ničiteli světů. Tím se po svržení atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki v očích veřejnosti stal. I proto se zasazoval o mírové využití jaderné energie a to tak vehementně, že skončil před bezpečnostním výborem USA pro podezření ze špionáže ve prospěch Sovětského svazu. Z procesu se nikdy úplně nevzpamatoval. Zemřel 18. února 1967 na rakovinu hrtanu.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Bezpečnostní analytik Smetana: Atomová bomba by vznikla i bez fyzika Roberta Oppenheimera
Rekordy návštěvnosti trhá drama Oppenheimer. „Je to jeden z nejambicióznějších projektů v historii,“ komentuje vývoj atomové bomby Michal Smetana. Moderuje Zita Senková.
-
Podílela se na vývoji atomové bomby. Nyní má Hornigová na rodném domě v Ústí pamětní desku
Hornigová se v roce 1921 narodila v jednom z domů na Masarykově ulici. V roce 1929 se její rodina odstěhovala za prací do Berlína a odtud utekli před nacisty do Spojených států amerických.
-
Jan Letzel. Stavba, která ho proslavila, je obří ruinou
Český stavitel a architekt Jan Letzel zemřel 26. prosince 1925. Stavba, která ho paradoxně až dvacet let po jeho smrti zpětně proslavila, je vlastně obří ruinou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.