Co dělat, když vašeho nového partnera nepřijmou rodiče nebo kamarádi? Tipy psychoterapeutky

15. červenec 2019

Rodiče, kamarádi nebo děti z předchozích vztahů. Ti všichni se pohybují okolo vašich vztahů a někdy do nich promlouvají nebo kritizují. Je potřeba udržet si odstup, radí na Dvojce Jana Tamchynová.  

Prvním, kdo se často dozvídá o vašich vztazích, jsou rodiče. Pro někoho to ale nemusí být příjemné. „Záleží, jak se vůči rodičům dovedete vymezit z dětské role,“ vysvětluje psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Kritika znamená jen strach o vás

„Z rodiny si nesete vzorce. Jestli se bojíte, co rodiče na vašeho partnera řeknou, je potřeba se poprat se sebereflexí a zeptat se sebe, proč tomu tak je.“ Přímo s rodiči řešte až to, když se jim váš nový partner nezamlouvá. Často jde jen o strach.

„Chtějí, abyste se měli dobře. Negativní reakcí se váš snaží chránit. Proto je důležité si vyříkat, co se jim nelíbí. Možná jen mají málo informací.“ A kdy je tedy čas říct i rodičům dost? „Když narážíte stále na stejnou negativní odpověď. Mají právo na svůj názor, ale to i vy.“

Přátelé se nesmí stát rodiči

Láska

Co když vašeho vyvoleného nebo vyvolenou nepřijmou vaši přátelé, se kterými se znáte dlouho? „I s přáteli se o tom můžete bavit, ale musí být jasná hranice, kdy se řekne, že tohle je můj přítel.“

Musíte také umět unést, když se vám nelíbí kamarádova nová přítelkyně. „Nesmíte dělat náhradního rodiče, který vyjadřuje strach. Jakmile to sklouzne do emocí, argumenty jsou už spíše o egu.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.