Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi
Hitler, Zeman, gentleman... Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Ferdinanda Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat. Co nového, neznámého, co neprovařeného by se dalo najít. Co si třeba o Peroutkovi myslelo gestapo?
Zadání znělo jasně: Dokument o Ferdinandu Peroutkovi. Ale jak ho udělat, aby to byl opravdu dokument? Tedy zachycení děje. A ne jen přednáška a slovníkové heslo. Jak se vyhnout klasickému modelu mluvících hlav pamětníků a deklamovaných ukázek z mistrova díla?
Redaktor Tomáš Černý a publicista Martin Groman, kteří toto zadání dostali, si nakonec řekli, že pojmem, který se se jménem Ferdinanda Peroutky spojil v posledních měsících (kromě slov Hitler a gentleman) je hledání. A tak začali hledat. Něco nového, neznámého, neprovařeného.
Něco jsem dneska studoval. Jestli chcete vědět víc, poslouchejte 22. 2. po desáté večer dokument na @CRoDvojka pic.twitter.com/dDLlxhpPAB
— Martin Groman (@GromanMartin) 5. Únor 2016
Zatím neprostudovaný archiv
Epizodu po epizodě, po jednotlivých Peroutkových životních etapách si tak skládali životní příběh tohoto předního českého novináře. Nejen stěžejní momenty (vznik republiky, Přítomnost, Budování státu, koncentrační tábor, exil). Ale taky drobnosti, detaily, střípky i nějaké ty privátní momenty.
Výhodou bylo, že Martin Groman měl právě v době vzniku tohoto dokumentu u sebe na chalupě uložený soukromý archiv Peroutkovy třetí ženy Slávky, který měl následně předat do Památníku Karla Čapka. Čeká tam na své objevení neznámý text nebo jiný poklad?
Jako lákání na peroutkovský dokument v neděli ve 22.00 na @CRoDvojka pěkná málokdy viděná momentka. pic.twitter.com/AZfCzubm4Z
— Martin Groman (@GromanMartin) 16. Únor 2016
Protokoly gestapa
Je tu Peroutkova korespondence, jeho poznámky, archivní prameny. Ale taky třeba soukromé nahrávky nebo vzpomínky pamětníků, které si v minulosti Martin Groman natočil. Autoři se vydali taky po stopách Peroutkových gymnaziálních let. A sledovali, jaký byl Peroutka třeba jako student.
Nebo zalistovali v protokolu gestapa z roku 1944, který dává jasně najevo, co si o velkém českém demokratovi nacisté skutečně mysleli. U toho všeho natáčeli, co všechno dát do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi. Drželi se při tom jeho vlastních slov: „Já budu trochu tvrdohlavý a budu se chtít dostat věcem na kloub.“
Poslední lákání na dnešní dokument o F. Peroutkovi. Copak asi skrývá toto přání? Dozvíte se ve 22.00 na @CRoDvojka pic.twitter.com/HVLOmJ9XlK
— Martin Groman (@GromanMartin) 21. Únor 2016
Pro ty, co sledovali na @CRoDvojka dokument Co dát do pořadu o F. Peroutkovi... Toto bylo v tom nalezeném přání. pic.twitter.com/YLrwF8dWrA
— Martin Groman (@GromanMartin) 21. Únor 2016
Související
-
Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
-
Bude Zeman gentleman? S advokátem Peroutkovy vnučky o autorském právu
„Jakýkoli chlap, když udělá chybu, se za ni musí omluvit.“ Jak advokát František Vyskočil vidí třeba kauzu Slovanské epopeje nebo největší mýti v autorském právu?
-
Pavel Kosatík: Zemanovy výroky jsou bez znalosti věcí
Podle Miloše Zemana byl spisovatel Peroutka fascinovaný nacismem. Sdružení Feridnanda Peroutky chce po prezidentovi důkaz jeho tvrzení. Anebo omluvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.