Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi

21. únor 2016

Hitler, Zeman, gentleman... Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Ferdinanda Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat. Co nového, neznámého, co neprovařeného by se dalo najít. Co si třeba o Peroutkovi myslelo gestapo?

Zadání znělo jasně: Dokument o Ferdinandu Peroutkovi. Ale jak ho udělat, aby to byl opravdu dokument? Tedy zachycení děje. A ne jen přednáška a slovníkové heslo. Jak se vyhnout klasickému modelu mluvících hlav pamětníků a deklamovaných ukázek z mistrova díla?

Redaktor Tomáš Černý a publicista Martin Groman, kteří toto zadání dostali, si nakonec řekli, že pojmem, který se se jménem Ferdinanda Peroutky spojil v posledních měsících (kromě slov Hitler a gentleman) je hledání. A tak začali hledat. Něco nového, neznámého, neprovařeného.

Zatím neprostudovaný archiv

Epizodu po epizodě, po jednotlivých Peroutkových životních etapách si tak skládali životní příběh tohoto předního českého novináře. Nejen stěžejní momenty (vznik republiky, Přítomnost, Budování státu, koncentrační tábor, exil). Ale taky drobnosti, detaily, střípky i nějaké ty privátní momenty.

Výhodou bylo, že Martin Groman měl právě v době vzniku tohoto dokumentu u sebe na chalupě uložený soukromý archiv Peroutkovy třetí ženy Slávky, který měl následně předat do Památníku Karla Čapka. Čeká tam na své objevení neznámý text nebo jiný poklad?

Protokoly gestapa

Je tu Peroutkova korespondence, jeho poznámky, archivní prameny. Ale taky třeba soukromé nahrávky nebo vzpomínky pamětníků, které si v minulosti Martin Groman natočil. Autoři se vydali taky po stopách Peroutkových gymnaziálních let. A sledovali, jaký byl Peroutka třeba jako student.

Martin Groman hledající

Nebo zalistovali v protokolu gestapa z roku 1944, který dává jasně najevo, co si o velkém českém demokratovi nacisté skutečně mysleli. U toho všeho natáčeli, co všechno dát do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi. Drželi se při tom jeho vlastních slov: „Já budu trochu tvrdohlavý a budu se chtít dostat věcem na kloub.“

autoři: Martin Groman , Tomáš Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.