Českými médii obchází strašidlo vyváženosti

25. duben 2014

Floskule, která má lví podíl na tvorbě českého mediálního alibismu. Floskule, která může klást kata a oběť na jednu úroveň. Vyváženost.

Původně bylo vyvážeností míněno, že se mají ke slovu dostat obě strany s protichůdnými názory. Podle profesora Vladimíra Justa ale úporná snaha o vyváženost v médiích vedla k absurdním koncům a vymýtila určité žánry.

„Vyvážená kritika, vyvážená satira, dokonce i vyvážený komentář je nesmysl,“ říká Just.

Jako odstrašující příklady uvádí titulky, které se objevují v médiích:

- Znesvářenými stranami bylo demokratické Československo a hitlerovské Německo
- Oslavy 50. výročí okupace Tibetu čínskou armádou
- Převaděč běženců Josef Hasil a komunistická pohraniční policie

„Nivelizace a rovnítko mezi katem a obětí je něco naprosto nepřijatelného,“ zdůrazňuje Vladimír Just. Referování o něčem striktní metodou typu „pět minut prokurátor Vaš, pět minut Heliodor Píka“ pokládá Just za „krok k morálnímu relativismu: v ničem se osobně neangažuji, natož nějakým vlastním názorem…“ A spolu se Šaldou dodává: „Je to diktatura neosobnosti.“


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: ide , Helena Petáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.