Břetislav Tureček: O co ve skutečnosti jde v izraelské anexi a v Petříčkově článku
Jaké jsou oficiální postoje ČR k situaci v Izraeli? Jak Petříčkův text, ohrazující se proti anexi židovských osad, vnímá sám Izrael? A co chce ve skutečnosti anektovat? Odpovídá blízkovýchodní analytik.
Článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho dvou předchůdců Lubomíra Zaorálka a Karla Schwarzenberga v sobotním Právu kritizoval izraelské plány anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu. Text sám naopak zkritizoval prezident Zeman, premiér Babiš i opoziční ODS.
Proč takový rozruch?
„Nečekal jsem, že ministr Petříček bude mít odvahu říci tyto věci takto otevřeně,“ připouští překvapení blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček. „Četl jsem, že se Hrad snažil zabránit publikování textu. Údajně i pan Hamáček za ČSSD slíbil, že nevyjde. Ale nevím, jestli jsou tyto zprávy potvrzené.“
Čtěte také
„Každopádně je to vybočení z běžné politiky, kdy jsme výhrady vůči Izraeli neříkali veřejně. Naopak na veřejném fóru jsme se vždy Izraele zastávali. Připomenu legendární hlasování ve Valném shromáždění OSN před osmi lety o přijetí Palestiny jako nečlenského státu.“
„Proti bylo jenom devět zemí světa. Kromě třeba Mikronésie, USA nebo Izraele to z celé Evropy byla jenom Česká republika. Byť jsme vždy tvrdili, že jsme nestranní, že nepodporujeme jenom Izrael, že akceptujeme i palestinské zájmy. Teprve tento dopis tento nestranný postoj zveřejnil.“
Jaká je oficiální česká politika?
„Ano. Českou zahraniční politiku určuje vláda,“ potvrzuje v pořadu Jak to vidí... Břetislav Tureček. „A Česká republika trvá na tom, že výsledkem izraelsko-palestinského konfliktu musí být dvoustátní řešení. To znamená, že vedle dosavadního Izraele vznikne i Palestinský stát.“
Čtěte také
„Pokud třeba prezident Zeman dlouhodobě prosazuje přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, je i on v rozporu s vládní politikou. Ta říká, že status Jeruzaléma bude určen výsledným mírovým izraelsko-palestinským jednáním. Teprve na základě toho můžeme ambasádu přesunout.“
„Stejně tak pokud předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček následně v reakci na Petříčka v Právu zpochybňuje dvoustátní uspořádní, taky se odklání od české zahraniční politiky. Ale jeho už premiér Babiš kritizovat nebude. Už proto, že jsou ze stejné strany.“
Jak Petříčkův text vnímá Izrael?
Jak na text reagoval samotný Izrael? „Nijak. Nevím o tom,“ překvapuje Tureček. Může podle něj poškodit naše vztahy s Izraelem? „To jsou dvě různé věci. Tady se za dobré vztahy s Izraelem vydává nekritické přejímání izraelských pozic.“
„I uvnitř Izraele se o anexi vede velmi tvrdá a věcná debata. Poukazuje se třeba na to, že pokud anektují tato území, může to zásadně poškodit jejich vztahy s Jordánskem a bezpečnost na Blízkém východě.“
Co chce ve skutečnosti Izrael anektovat?
„Dovolím si zpochybnit ještě jednu věc. Ono se píše, že by to byla anexe židovských osad. Jenže by to zdaleka nebyly jenom osady. Ono se mluví o anexi celého údolí Jordánu, pásu od Mrtvého moře až na sever Západního břehu, kde žijí stovky tisíc Palestinců.“
„To území, které chce Izrael případně anektovat, ještě nebylo definované. Může jít o území, kde žije až 300 000 Palestinců.“ Tureček nevylučuje možnost, že si Izrael zprávou o anektování jen testuje reakce okolí a sám od ní prozatím upustí.
Další témata rozhovoru: text českých ministrů zahraničí o situaci v Izraeli; anexe Západního břehu Jordánu; složení vlády v Izraeli; dělba moci v Afghánistánu.
Související
-
Břetislav Tureček: To v Gaze byl nepochybně masakr. Škoda, že Izrael zmařil jeho vyšetřování
V den přesunu ambasády USA do Jeruzaléma zemřelo 60 Palestinců a přes 2500 lidí bylo zraněno. Palestinská vláda mluvila o masakru. Většina zraněných měla být z hnutí Hamás.
-
Břetislav Tureček: Oslava 70 let Izraele na Pražském hradě. V tom je ČR unikát
Navazuje Miloš Zeman na masarykovskou tradici? Jak se proměňovaly naše postoje k Izraeli?
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 27. května 2020
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.