Břetislav Tureček: Oslava 70 let Izraele na Pražském hradě. V tom je ČR unikát
Navazuje Miloš Zeman na masarykovskou tradici? Jak se proměňovaly naše postoje k Izraeli?
Izrael si připomíná 70 let od svého vzniku. „Byl založen v nepřátelském prostředí, z velké části proto, že byl založen na území obývaném převážně jiným obyvatelstvem, kterého se na to nikdo neptal. A přesto už sedm desetiletí existuje,“ připomíná Břetislav Tureček.
Ve středu 25. dubna 2018 proběhnou oslavy i u nás. „Po listopadu 1989 vidíme velkou nevoli ke všemu arabskému, muslimskému u nás. A velký obdiv a občas i ztrátu soudnosti, co se týká izraelské reality. A prezident Miloš Zeman je velkým fanouškem Izraele,“ říká blízkovýchodní analytik.
ČR se tím vymezuje
„Dochází k velmi zajímavé, unikátní situaci, kdy se izraelské výročí bude slavit na Pražském hradě, ve Španělském sále za účasti stovek hostů, včetně hostů z Izraele. Nenarazil jsem na to, že by si jiné země v takovém rozsahu připomínaly toto výročí. Ani Kreml, ani Bílý dům. ČR je v tomto ohledu unikátní,“ myslí si.
„I na evropské scéně vidíme, že Česká republika velmi často přijímá pouze to proizraelské stanovisko a tím se vymezuje nejen vůči nějaké jednotné evropské politice, ale i vůči těm silně propalestinským zemím, které v Evropě jsou. Třeba ve Skandinávii.“
TGM jako přítel židovstva
Kladný vztah naší země k Izraeli má dlouhou tradici. Československo záhy po svém vzniku jako jedna z mála zemí oficiálně uznala židovskou národnost. Masaryk byl velký přítel židovstva už za Rakouska-Uherska. V roce 1927 dokonce vyjel do Palestiny.
„Ta věc je dnes ale už trošku posouvána do jiné roviny. On byl daleko déle v Egyptě, v Palestině se setkal s arabskými vůdci, ať už s muslimskými nebo křesťanskými, ale je fakt, že ta tradice tady je.“ I Gottwaldovo komunistické Československo bylo velkým příznivcem Izraele.
Komunistický spojenec za studené války
„Ono to vycházelo z tehdejší počínající studené války, kdy se i tehdejší SSSR domníval, že Izrael může sehrát roli prosovětského hráče na Blízkém východě. Ten byl v té době ještě spíše prozápadní, probritský, proamerický.“
Tyto naděje se nenaplnily. „Velmi záhy, na počátku 50. let, už byl vidět velmi tvrdý odpor vůči Izraeli, ze strany nejen Sovětského svazu ale i Československa. A pak přišly desítky let, kdy sionisté byli bráni jako velký nepřítel arabského tábora, který měl podporu SSSR.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.