Břetislav Tureček: To, co jsme viděli v Gaze, nepochybně masakr byl. Škoda, že Izrael zmařil jeho vyšetřování

23. květen 2018

V den přesunu ambasády USA do Jeruzaléma zemřelo 60 Palestinců a přes 2500 lidí bylo zraněno. Palestinská vláda mluvila o masakru, Izrael argumentoval obranou hranice Pásma Gazy před hnutím Hamás. To později přiznalo, že většina zastřelených byli skutečně jeho příslušníci.

„Řekněme si to na rovinu: To, co jsme viděli, nepochybně masakr byl,“ je přesvědčený Břetislav Tureček. „Kdyby jakýkoli jiný stát střílel do většinou neozbrojených lidí, říkali bychom tomu také masakr. Kdyby ruská armáda nebo policie střílela do demonstrantů a argumentovala tím, že mezi nimi někteří měli zbraň, také bychom to označili za masakr.“

Dvojí metr na teroristy

Izraelci čelí násilí ze strany Palestinců, ale i Židů. Vůči těm ovšem používá mnohem mírnější prostředky. „Izrael strhává domy palestinským a arabským teroristům v Izraeli, ale nikdy ne židovským. Používá dvojí metr a teď se to bohužel ukázalo velmi brutálním způsobem.“

Podle Turečka by v jakékoli jiné zemi následovalo nestranné mezinárodní vyšetřování, jestli byly použité prostředky přiměřené. Rada bezpečnosti navrhovala incident nechat prošetřit, ale Američané to zablokovali.

Došlo k válečným zločinům?

Pásmo Gazy

„Třeba by se skutečně ukázalo, že postřílení lidé byli teroristé a že mezi nimi nebyly žádné děti. Třeba by se ukázalo, že Hamás postrkoval děti dopředu jako lidské štíty. To jsou mimochodem válečné zločiny a je škoda, že Izrael jejich vyšetření zmařil.“ I dění uvnitř hnutí Hamás je podle analytika dost nečitelné.

„Uvnitř Hamásu jsou různé názorové skupiny. Některé stále volají po osvobození takzvané celé Palestiny včetně Izraele. Dále v posledních letech sílí frakce, které říkají: Smiřme se s existencí Izraele s tím, že nezávislý palestinský stát bude jenom na západním břehu v Gaze a ve východním Jeruzalémě.“

Izrael jako pokračování kolonizace

I když jsou momentálně blízkovýchodní státy v tichém spojenectví s Izraelem proti Íránu, v povědomí běžných lidí je vznik Izraele stále považován za velkou dějinnou křivdu. „Pro ně je Izrael jenom pokračováním kolonizace Blízkého východu a arabských zemí.“

autoři: Břetislav Tureček , zis , and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.