Břetislav Tureček: Česká republika se vůči Izraeli chová šplhounsky
Končí česká státní návštěva Izraele. Přesune se česká ambasáda do Jeruzaléma? A jsou česko-izraelské vztahy na skvělé úrovni, jak prohlašuje izraelský premiér Netanjahu?
Čtěte takéZeman s Netanjahuem otevřeli Český dům v Jeruzalémě. Izraelský premiér příští rok navštíví Prahu
„Zemí, které by si myslely, že je dobré mít ambasádu v Jeruzalémě, není na světě mnoho,“ říká blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček. Česká republika se teď podle něj vůči Izraeli chová „šplhounsky“.
Česko se chová devótně
„Pro Izrael má mnohem větší význam Německo, které mu mimo jiné dodává i ponorky schopné nést jaderné zbraně, než Česká republika se svým takzvaným Českým domem,“ dodává s odkazem na to, že Český dům je vlastně jen pronajatým prostorem pod střechou velkého multifunkčního kulturního centra.
Česká republika se chová devótně a straní Izraeli bez ohledu na to, že je tu i druhá strana. Té se někdy dokonce i otevřeně vysmíváme, tvrdí Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě v Praze.
Nejlepší řešení pro Palestinu
Čtěte takéZeman v Knesetu podpořil přesun ambasády do Jeruzaléma. ‚Nejsem diktátor, bohužel,‘ podotkl
Prezident Zeman se během návštěvy Izraele připojil k takzvanému jednostátnímu řešení, kdy by Židé a Arabové obývali jeden velký stát, přičemž Židé by měli větší práva než Arabové. Tento koncept prosazuje i současný izraelský prezident Rivlin.
Naopak izraelská levice, Palestinci, ale třeba také Írán prosazují rovnoprávnost obou etnik v jednotné Palestině. To by ovšem znamenalo, že by Židé mohli v zemi o svoji politickou dominanci přijít. Z tohoto pohledu je podle Břetislava Turečka i pro Izrael nejlepší kompromisní dvoustátní řešení, které prosazuje dlouhodobě OSN nebo Evropská unie.
Další témata rozhovoru: Schyluje se v Izraeli k předčasným volbám? Co dělá z premiéra Netanjahua mistra politického přežití? Jaká politická témata momentálně v Izraeli nejvíce rezonují? Měli Češi podíl na umučení afghánského vojáka, který zastřelil kynologa Tomáše Procházku? Stovky Tunisanů protestují proti státní návštěvě saúdského prince Mohameda bin Salmána v zemi. Projeví se nějak protesty v ochladnutí vztahů obou zemí? A nepřehodnotí nakonec i USA svůj smířlivý vztah k Saúdské Arábii?
Související
-
Když v Izraeli řeknete, že jste z České republiky, sklidíte...
Dlouho byl rozhlasovým zahraničním zpravodajem. Ale změna je život, a tak dal mikrofonu vale a stal se novým ředitelem Českého centra v Izraeli. Nová práce, nová ze...
-
Břetislav Tureček: Oslava 70 let Izraele na Pražském hradě. V tom je ČR unikát
Navazuje Miloš Zeman na masarykovskou tradici? Jak se proměňovaly naše postoje k Izraeli?
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 28. listopadu 2018
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.