Břetislav Tureček: Evropské džihádisty nemůžeme soudit bez důkazů. Znamená to, že je propustíme?
Turecko začalo deportovat zajaté bojovníky Islámského státu do jejich domovských zemí. Jak velký problém to pro Evropu znamená a jak si s ním poradí?
Na území Turecka v současnosti funguje 12 deportačních středisek. V nich se podle turecké státní televize nachází 813 džihádistů. Celkem chce Turecko do vlasti vrátit 2500 bojovníků. Většina z nich zamíří do zemí Evropské unie.
Džihádisté jako horká brambora
Ankara argumentuje tím, že Turecko není hotel pro zahraniční džihádisty. „Tento argument asi do značné míry míří na tureckou veřejnost. Prezident Erdogan tím oslovuje i své vlastní lidi,“ myslí si blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Čtěte také
„Zároveň ale platí, že americký prezident Donald Trump dlouho Evropu vyzýval, aby si vzala zpět své zajaté občany. Protože není možné, aby je neustále věznili Kurdové za americké peníze. A Turecko teď říká v podstatě totéž.“
EU se od svých problematických občanů snaží distancovat. Některé evropské země tyto lidi zbavily občanství, i přesto je Turecko na svém území chtít nebude. Zajatí džihádisté se tak stávají jakousi horkou bramborou mezi Západem a Blízkým východem.
Jak odsoudit teroristu bez důkazů?
„Jednotlivé státy na to budou muset reagovat. Určitě tam dojde ke střetu bezpečnostních, právních a etických pohledů,“ vysvětluje Tureček v pořadu Jak to vidí. „Nikdo nechce, aby se do jeho země vracel terorista.“
„Státy se také bojí, že kdyby je přijali, vezmou je do vazby a budou je soudit. Pak ale o jejich vině musíme rozhodovat na základě důkazů.“ Důkazy autoritářské režimy k uvěznění podezřelých často nepotřebují. Ale demokratické státy bez nich občany věznit nemůžou.
Za zmínku stojí i lidskoprávní ohledy, podle kterých je nepřípustné, aby demokratické země vracely své občany do zemí, kde mohou být bez soudu vězněni.
Další témata rozhovoru: Evropané bojující za Islámský stát; smrt samozvaného chalífy Bagdádího; obvinění bílých přileb ze špionáže; objektivita západního zpravodajství o Blízkém východě; (ne)přijmutí 40 syrských sirotků do Česka.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 13. listopadu 2019
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
-
Lenka Klicperová: Manželky džihádistů si skutečně myslely, že jdou vybojovat ráj na zemi. Pro sebe
Mladí Evropané se k džihádistům přidávali i kvůli vidině snadného sexu. Chtěli buď sexuální otrokyně, nebo těžko dostupné manželky. Ty bojovaly za vrcholnou formu státu.
-
Břetislav Tureček: To, že někdo byl v Sýrii, ještě není důkaz, že někomu uřízl hlavu
Německo se chystá odebírat občanství džihádistům, kteří se zapojí do bojů za teroristickou organizaci. Jak řešit návrat džihádistů s evropskými pasy do vlasti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.