Apríl aneb 1. dubna si nikdo nemůže být ničím jistý. Angličané slaví svátek bláznů 32. března
Lidé se rádi zlobí aprílovými žertíky a pozadu nezůstávají ani média, která vypouštějí hoaxy či poetičtěji řečeno novinářské kachny. Dříve se v tento den lidé posílali do obchodu pro nové mezery do žebříku, nebo bublinky do vodováhy. To už se dnes nenosí a na pořadu dne jsou trošku drsnější kanadské žertíky. Přitom Kanada nijak zvlášť nefiguruje ve vývoji tohoto svátku bláznů.
Prapočátky svátku bláznů najdete kdesi v Íránu. Vývoj šel přes starý Řím, Anglii, Francii a od 17. století je tento svátek nesvátek doma i u nás. Netradiční historku s ním mají spojenou Angličané, kteří Apríla označují jako 32. března.
Související
-
Rowan Atkinson. Hrál Maigreta, ale svět uchvátil jako popleta Mr. Bean s medvídkem
Dnešním oslavencem je Angličan s tvídovým sakem a tenkou červenou vázankou. Jezdí ve žlutozeleném mini. A má plyšového medvídka.
-
František Nepil. Vášnivý chalupář s bradkou, brýlemi a sametovým hlasem
Hostem z minulosti je dnes muž, který toho v životě hodně namluvil, protože ho ještě jako nemluvně houpal na klíně spisovatel Karel Čapek.
-
Osvobozené divadlo. Začalo jako studentská recese a skončilo útěkem před nacismem
Slavné meziválečné divadlo vešlo do dějin nejen díky svéráznému humoru a nepřehlédnutelným osobnostem dvou komiků, ale také díky nesmrtelným písním třetího z nich.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka