Apríl aneb 1. dubna si nikdo nemůže být ničím jistý. Angličané slaví svátek bláznů 32. března

Lidé se rádi zlobí aprílovými žertíky a pozadu nezůstávají ani média, která vypouštějí hoaxy či poetičtěji řečeno novinářské kachny. Dříve se v tento den lidé posílali do obchodu pro nové mezery do žebříku, nebo bublinky do vodováhy. To už se dnes nenosí a na pořadu dne jsou trošku drsnější kanadské žertíky. Přitom Kanada nijak zvlášť nefiguruje ve vývoji tohoto svátku bláznů.

Prapočátky svátku bláznů najdete kdesi v Íránu. Vývoj šel přes starý Řím, Anglii, Francii a od 17. století je tento svátek nesvátek doma i u nás. Netradiční historku s ním mají spojenou Angličané, kteří Apríla označují jako 32. března. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová