Naše doba je poznamenaná nejhorším hříchem Desatera a tím je lež, poukazuje kněz Josef Suchár

7. duben 2023

Poutnímu místu v pohraničí vrátil život. Proč se rozhodl zachránit vesnici před zmizením z mapy a zničený kostel před demolicí? „Základní myšlenkou bylo budovat Neratov nejen jako místo smíření, ale i v konkrétní pomoci potřebným a zvláště dětem,“ uvádí farář. Jaké byly začátky? Kde se vzala myšlenka pomoci potřebným? Jak vnímá pouť sám kněz?

„Smíření je zvláštní stav, který v našich představách znamená klid. Ale představuje i setkání s pravdou, která musí být hned na začátku. Pokud si nepřiznáte chyby, nemoci či cokoli jiného, tak se nedá nic uzdravovat a nemůžete se s ničím smířit. Naše doba je hodně poznamenaná nejhorším hříchem Desatera a tím je lež. Pravda je velice důležitá a někdy bohužel i hodně bolí,“ vysvětluje Josef Suchár.

„Když jdete po krůčcích dál a dál a máte možnost vstoupit do životů lidí s různým postižením, tak zjistíte, že váš život je ve srovnání s tím jejich procházkou růžovým sadem,“ uzavírá římskokatolický kněz.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...