Expedice za Velikonocemi ve světě
Ať už Velikonoce vnímáme jako slavnosti křesťanské nebo prosté oslavy příchodu jara, mají mezi svátky výjimečné postavení: slaví se všude ve světě.
Ovšem co jiný kraj, to jiný mrav a jiná oslava velikonočního mystéria. V některých částech světa byste možná ani nepoznali, že jde o Velikonoce. Expedice nahlédne na Velikonoce z pohledu cestovatelského, etnografického i gastronomického a ukáže, co je pro obyvatele různých částí zeměkoule synonymem slov oslava, svátek, vzkříšení a radost.
Velikonoce jako vítězství nad smrtí
Ve většině částí světa mají Velikonoce křesťanský ráz. A pro většinu křesťanů, ať už jde o katolíky nebo protestanty, jsou Velikonoce především oslavou zmrtvýchvstání Krista. A neměli bychom zapomenout na židovské oslavy svátku Pesach, protože Ježíš při poslední večeři se svými učedníky právě tento židovský svátek slavil. Vítězství nad smrtí ale v tomto čase oslavovali už příslušníci předkřesťanských kultur. I oni si uvědomovali, že končí cyklus, který vnímali jako nepříjemný, studený a temný, a nastává obroda nového života v podobě světla, tepla a nových začátků.
Křižování na Filipínách
Nejbizarnější oslavy Velikonoc - alespoň z našeho středoevropského pohledu - probíhají na Filipínách. Každý rok na Velký pátek pořádají Filipínci velké průvody, kterými si připomínají poslední cestu a ukřižování Ježíše Krista. Během procesí, jež sledují tisíce diváků, se desítky lidí bičují do zad bambusovými důtkami a na závěr je několik jedinců přibito hřeby na kříž. Tato tradice vznikla v 50. letech minulého století a má pomoci těm, kteří se jí účastní, odčinit hříchy, kterých se dopustili během uplynulého roku. Církev sice tento způsob připomínky osudu Krista odsuzuje a bojuje proti nim i filipínská vláda, přesto se tuto zvláštní tradici nepodařilo vymýtit. Dlužno dodat, že rituál je sice krvavý, ale nedokonaný a mladíci, kteří jsou ho ochotni podstoupit, jsou poté ošetřeni.
Woodoo rituály na Haiti
Ostrovní státy jsou vůbec proslulé zvláštními podobami Velikonoc a protože ostrovy jsou uzavřená společenství, kde se tradice drží nejdéle, dochází často ke zvláštním propojením archaických obětních rituálů a křesťanství. Velikonoční svátky na soustroví Haiti jsou např. spojeny s velkými barevnými průvody, které připomínají karnevaly, ve kterých hrají hlavní roli zvuky z bambusových trubek a pestré kostýmy. A do toho všeho se rituálně a často dost krvavě obětují zvířata. Ta mají uklidnit duchy zemřelých a umožnit vznik nového života, takže se vlastně smíchalo křesťanství a rituály kultu woodoo.
Zinkové masky na Sicílii
Masky a průvody coby typický atribut Velikonoc bychom ale našli i v Evropě, a opět na jednom z ostrovů - na Sicílii. Tam si lidé na Velikonoce nasazují strašidelně vypadající zinkové masky, které mají připomínat ďábla a k nim si oblékají červené kostýmy. Ti, kteří jsou takto převlečení za ďábla, během dne nahánějí a snaží se polapit nové duše. Musejí to stihnout do soumraku - večer se totiž objeví Panna Maria s Ježíšem a s anděly a všechny ďábly i zlé duchy odeženou.
Rozbíjené nádobí na Korfu
S odháněním zlých duchů hlukem souvisejí i Velikonoce na řeckém ostrově Korfu. Tam dopoledne na Bílou sobotu vyhazují lidé na ulici hliněné nádobí, hrnce a džbány. Tento hlučný zvyk má předkřesťanské kořeny a souvisí se zbavováním se starého a neživého, aby byla otevřena cesta příchodu nového života. Má zabezpečit úrodu a hojnost v novém roce.
Za netradičními oslavami Velikonoc se Expedice vydá na Kypr s operní pěvkyní Ellie Aloneftou, do afrického Beninu s novinářem Maximem Mededou, do Slovinska s Natašou Štumpar a na Horní Lužici s novinářem Rafaelem Ledzborem.
Související
-
Expedice za svatým Štěpánem
Koledu o Štěpánovi, který upadl na ledu, a psi se na něj sběhli, zná téměř každý. Příběh prvního křesťanského mučedníka ale už tak známý není.
-
Expedice za svatým Mikulášem. Proč je dodnes populárním světcem?
Historická i trochu pohádková postava, ztělesnění štědrosti a pomoci v nouzi, biskup a světec, z nějž se ale po zaoceánské transformaci v Santa Klause stal symbol konzumu.
-
Legenda o husách a rozetnutém plášti. Vydejte se na Expedici po stopách svatého Martina
Málokterý světec je tak úzce propojen s naší historií i současností, jako svatý Martin. Římský voják, který se stal biskupem a nakonec byl svatořečen.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.