Expedice za Velikonocemi ve světě

3. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velikonoce
0:00
/
0:00

Ať už Velikonoce vnímáme jako slavnosti křesťanské nebo prosté oslavy příchodu jara, mají mezi svátky výjimečné postavení: slaví se všude ve světě.

Ovšem co jiný kraj, to jiný mrav a jiná oslava velikonočního mystéria. V některých částech světa byste možná ani nepoznali, že jde o Velikonoce. Expedice nahlédne na Velikonoce z pohledu cestovatelského, etnografického i gastronomického a ukáže, co je pro obyvatele různých částí zeměkoule synonymem slov oslava, svátek, vzkříšení a radost.

Velikonoce jako vítězství nad smrtí

Ve většině částí světa mají Velikonoce křesťanský ráz. A pro většinu křesťanů, ať už jde o katolíky nebo protestanty, jsou Velikonoce především oslavou zmrtvýchvstání Krista. A neměli bychom zapomenout na židovské oslavy svátku Pesach, protože Ježíš při poslední večeři se svými učedníky právě tento židovský svátek slavil. Vítězství nad smrtí ale v tomto čase oslavovali už příslušníci předkřesťanských kultur. I oni si uvědomovali, že končí cyklus, který vnímali jako nepříjemný, studený a temný, a nastává obroda nového života  v podobě světla, tepla a nových začátků.

Velikonoce

Křižování na Filipínách

Nejbizarnější oslavy Velikonoc - alespoň z našeho středoevropského pohledu - probíhají na Filipínách. Každý rok na Velký pátek pořádají Filipínci velké průvody, kterými si připomínají poslední cestu a ukřižování Ježíše Krista. Během procesí, jež sledují tisíce diváků, se desítky lidí bičují do zad bambusovými důtkami a na závěr je několik jedinců přibito hřeby na kříž. Tato tradice vznikla v 50. letech minulého století  a má pomoci těm, kteří se jí účastní, odčinit hříchy, kterých se dopustili během uplynulého roku. Církev sice tento způsob  připomínky osudu Krista odsuzuje a bojuje proti nim i filipínská vláda, přesto se tuto zvláštní tradici nepodařilo vymýtit. Dlužno dodat, že rituál je sice krvavý, ale nedokonaný a mladíci, kteří jsou ho ochotni podstoupit, jsou poté ošetřeni.

Woodoo rituály na Haiti

Ostrovní státy jsou vůbec proslulé zvláštními podobami Velikonoc a protože ostrovy jsou uzavřená společenství, kde se tradice drží nejdéle, dochází často ke zvláštním propojením archaických obětních rituálů a křesťanství. Velikonoční svátky na soustroví Haiti jsou např. spojeny s velkými barevnými průvody, které připomínají karnevaly, ve kterých hrají hlavní roli zvuky z bambusových trubek  a pestré kostýmy. A do toho všeho se rituálně a často dost krvavě obětují zvířata. Ta mají uklidnit duchy zemřelých a umožnit vznik nového života, takže se vlastně smíchalo křesťanství a rituály kultu woodoo.

Velikonoce

Zinkové masky na Sicílii

Masky a průvody coby  typický atribut Velikonoc bychom ale našli i v Evropě, a opět na jednom z ostrovů - na Sicílii. Tam si lidé na Velikonoce nasazují strašidelně vypadající zinkové masky, které mají připomínat ďábla a k nim si oblékají červené kostýmy. Ti, kteří jsou takto převlečení za ďábla, během dne nahánějí a snaží se polapit nové duše. Musejí to stihnout do soumraku - večer se totiž objeví Panna Maria s Ježíšem a s anděly a všechny ďábly i zlé duchy odeženou.

Rozbíjené nádobí na Korfu

S odháněním zlých duchů hlukem souvisejí i Velikonoce na řeckém ostrově Korfu. Tam dopoledne na Bílou sobotu vyhazují lidé na ulici hliněné nádobí, hrnce a džbány. Tento hlučný zvyk má předkřesťanské kořeny a souvisí se zbavováním se starého a neživého, aby byla otevřena cesta příchodu nového života. Má zabezpečit úrodu a hojnost v novém roce.

Za netradičními oslavami Velikonoc se Expedice vydá na Kypr s operní pěvkyní Ellie Aloneftou, do afrického Beninu s novinářem Maximem Mededou, do Slovinska s Natašou Štumpar a na Horní Lužici s novinářem Rafaelem Ledzborem.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?