Rowan Atkinson. Hrál Maigreta, ale svět uchvátil jako popleta Mr. Bean s medvídkem
Dnešním oslavencem je Angličan, což podtrhuje tvídovým sakem a tenkou červenou vázankou. Jezdí ve žlutozeleném mini. A má plyšového medvídka.
Jestli jste hádali, že narozeniny slaví Rowan Atkinson, pak máte pravdu. Vystudovaný elektroinženýr začínal v rádiu, v televizi debutoval se svou show The Atkinson People, ve které ztvárnil hned tři postavy. Oslavenec ale není jeden, jsou vlastně dva. Narozeniny slaví i nešika, popleta a věčně dětinský Mr. Bean.
První díl legendárního britského sitcomu, který baví už třetí generaci, se na obrazovkách poprvé objevil v roce 1990. Už tehdy nechyběl pletený medvídek s knoflíkovýma očima a limetkově zelené mini s černou kapotou. Scéna, kdy pan Bean řídí auto z křesla uvázaného na střeše, je nezapomenutelná.
Rowan Atkinson ale nezáří jen v komických rolích. Zahrál si i nezapomenutelného komisaře Maigreta. Stojí po boku takových jmen jako Jean Gabin nebo Bruno Cremer, kteří ztvárnili tuto postavu před ním.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti
Isaac Newton byl anglický fyzik, matematik i rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a objevil gravitaci.
-
Friedrich Dürrenmatt. Autor Návštěvy staré dámy nesouhlasil s okupací Československa
Významný dramatik, který se jako jeden z mála světových osobností v roce 1968 vymezil vůči okupaci Československa. Další příběh z kalendáře napsal Filip Jan Zvolský.
-
Raději se dívám na dobré filmy, než abych hrál ve špatnejch, ujišťuje Karel Heřmánek
Karel Heřmánek je principálem Divadla Bez zábradlí. „Kořen toho slova je asi od prince,“ žertuje herec, který navštívil Blízká setkání se svojí ženou Hanou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.