Obecní dům. Secesní stavba, kterou procházely dějiny
Obecním domem v Praze procházely dějiny. V roce 1918 zde rakouská vojenská moc složila kapitulaci do rukou mužů zakládajících Československou republiku. Právě tady se v listopadu 1989 uskutečnila jednání mezi Občanským fórem a poslední komunistickou vládou. Obecní dům je ukázka nádherné architektury z počátku minulého století. Byl postaven na místě Králova dvora, sídla českých králů Václava IV. či Jiřího z Poděbrad. Dodnes přitahuje turisty svou krásou a velkolepostí.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Obecní dům je perlou pražské secese. Jeho interiéry zdobí umění i řemeslná dovednost
Obecní dům v Praze byl slavnostně otevřen v lednu 1912. Za jeho vybudováním stála touha zámožných Pražanů po novém reprezentativním kulturním a společenském centru.
-
Zahrádka na střeše a můstek do Prašné brány. Tím vás může...
Nejen Pražané sem chodí na koncerty, výstavy nebo plesy. Je „výkladní skříní“ české secese. Přitom tu najdete i méně známá místa a dozvíte se různé zajímavosti. Sly...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.