Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sir Isaac Newton

Isaac Newton byl anglický matematik, fyzik, alchymista, teolog, ředitel mincovny a rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a on díky tomu objevil gravitaci. Za objevy sira Isaaca Newtona však stály i jiné podivuhodné okolnosti. Moderují Jan Kovařík a Tereza Stýblová. Příběh z kalendáře napsal Ondřej Nováček.  

Příběh muže, který se narodil přesně před 378 lety – 4. ledna 1643 – v zapadlé anglické vesničce. Místo, aby se z něj stal sedlák s pořádným stádem ovcí, zapsal se do historie jako jeden z nejvlivnějších vědců všech dob. Když se ho zeptali, jak dosáhl tolika geniálních objevů, odpověděl prostě: Tím, že jsem o nich přemýšlel. 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...