Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti
Isaac Newton byl anglický matematik, fyzik, teolog, ředitel mincovny a rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a on tak objevil gravitaci. Za objevy však stály i jiné podivuhodné okolnosti. Narodil se 4. ledna 1643. Místo, aby se z něj stal sedlák se stádem ovcí, zapsal se do historie jako jeden z nejvlivnějších vědců všech dob. Když se ho zeptali, jak dosáhl tolika geniálních objevů, odpověděl prostě: Tím, že jsem o nich přemýšlel.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Meteor o souznění mozků, českém vynálezci a záludné matematice
01:03 Vynálezce Ludvík Očenášek 15:14 Hvězdárna v Greenwichi 19:29 Na co jsou hrdi čeští vědci? 28:38 Dají se koordinovat mozky? 37:08 Když o lásce rozhoduje matematika.
-
Meteor o šestém smyslu zvířat, Slunci a otráveném vojsku
01:35 Je normální teplé září? 09:58 Mají zvířata šestý smysl? 18:55 Objev Punkevních jeskyní 24:11 Může nás ohrozit Slunce? 32:12 Čím se otrávilo vojsko u Kutné Hory?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.