Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti

Isaac Newton byl anglický matematik, fyzik, alchymista, teolog, ředitel mincovny a rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a on díky tomu objevil gravitaci. Za objevy sira Isaaca Newtona však stály i jiné podivuhodné okolnosti. Moderují Jan Kovařík a Tereza Stýblová. Příběh z kalendáře napsal Ondřej Nováček.  

Příběh muže, který se narodil přesně před 378 lety – 4. ledna 1643 – v zapadlé anglické vesničce. Místo, aby se z něj stal sedlák s pořádným stádem ovcí, zapsal se do historie jako jeden z nejvlivnějších vědců všech dob. Když se ho zeptali, jak dosáhl tolika geniálních objevů, odpověděl prostě: Tím, že jsem o nich přemýšlel. 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.