Analytik: Přijmout Ukrajinu do NATO znamená ji vojensky bránit. Konflikt zemí válkou vyřešen nebude
V úterý 9. 7. 2024 začíná ve Washingtonu summit NATO, jaké jsou od něj očekávání? A jakým šéfem bude Mark Rutte, nástupce Jense Stoltenberga, v čele aliance? Analytik Jan Ludvík také rozebere otázky, zda Rusko údery na civilní cíle na Ukrajině za bílého dne mění svou taktiku, a co mise Viktora Orbána v Moskvě nebo v Pekingu znamená pro EU i NATO.
Rusko v pondělí 8. 7. 2024 zaútočilo na civilní cíle na Ukrajině a zasáhlo dětskou nemocnici v Kyjevě. Útok si vyžádal minimálně 36 mrtvých a více než 150 zraněných. Ruská armáda také za bílého dne zaútočila raketami na města Kryvyj Rih, Slovjansk a Kramatorsk.
Čtěte také
„Domníváme se, že cíle ruských útoků jsou tři,“ vysvětluje analytik Ludvík. „Jednak ničit strategickou infrastrukturu. To není případ toho útoku na nemocnici, ale je to případ útoku na zbrojovky, o kterém Ukrajinci z pochopitelných důvodů tolik nemluví, ale jsou mnohem častější než útoky na samotnou civilní infrastrukturu.“
„Dále je to snaha podlomit morálku ukrajinského civilního obyvatelstva a přesvědčit Ukrajince, že se vyplatí jednat i třeba za cenu nějakých územní ztrát.“
„A třetím cílem je výběr skutečně velmi bolestivých cílů, které ukrajinským ozbrojeným silám nezbývá než bránit a vyčerpávat tím protivzdušnou obranu. A na posledních útocích vidíme, že ukrajinská protivzdušná obrana už je velmi vyčerpaná, chybí jí munice a potom je pro ni těžké bránit i ty nejdůležitější cíle.“
Čtěte také
Možná vzpruha pro Ukrajinu
Večer v úterý 9. 7. začne slavnostní akcí k oslavě 75. výročí vzniku Severoatlantické aliance alianční summit ve Washingtonu. Potrvá do čtvrtka 11. 7. 2024. Českou republiku na něm reprezentuje prezident Petr Pavel. Očekávání od schůzky se u různých států liší.
„Primárně tam státy potvrdí svoji jednotu a odhodlání podporovat Ukrajinu. Velkou otázkou je do jaké míry se NATO zaváže k tomu, že Ukrajinu jednou v budoucnosti přijme mezi členské státy,“ uvažuje analytik.
„Pokud padne nějaký jasný závazek, tak to pro Ukrajinu bude velká morální vzpruha,“ dodává. „Státy zejména východního křídla poměrně aktivně podporují, aby Ukrajina do NATO vstoupila.“
Čtěte také
Obava zemí NATO
Podle analytika ale koncem války konflikt nezanikne. „Přijmout Ukrajinu do NATO znamená ji vojensky bránit. Konflikt válkou téměř určitě vyřešen nebude.“
Ludvík dále vysvětluje, že i v případě zcela zásadního diplomatického kompromisu, který není pravděpodobný, by mezi zeměmi pokračoval konflikt nízké intenzity nebo minimálně nepřátelství.
„Členské země potom musí být schopné Ukrajinu bránit. Pokud by nebránily, tak je to ještě horší, než kdyby ji nepřijaly. Faktem je, že většině států NATO se nechce jít s Ruskem do války. Takže to je něco, čeho se země trochu bojí.“
Čtěte také
Kontroverze na summitu?
„Dále se budou nepochybně řešit praktické otázky, jak posílit alianční obranu z hlediska toho, jak bránit členské státy. Na tom vlastně není žádná zásadní kontroverze.“
Pokud nějaká kontroverze existuje, tak přichází s tím, jak rozdělit náklady mezi USA a evropské spojence. „Současná americká administrativa je tolerantnější k tomu, že Evropané stále nejsou schopni plně zajistit vlastní obranu. Do budoucna to může být mnohem větší problém ve chvíli, kdy by se do Bílého domu vrátil Donald Trump.“
„Trumpovo zvolení může válku ukončit. Trump je ale neřízená střela, takže těžko predikovat. Problém může být i v tom, že válku nemusí nutně ukončit za podmínek, které budou dobré pro Ukrajinu,“ ukončuje myšlenku Ludvík.
Související
-
Analytik: Vstupem do NATO se Česko chtělo vrátit do Evropy. Strach z Ruska nebyl hlavní motivací
Uplynulo 25 let od vstupu České republiky do NATO. Jakou proměnou od té doby prošla česká armáda? Dnešním hostem pořadu Jak to vidí... je Jan Ludvík.
-
Amerikanista: Starý Biden, ulhaný Trump. Debata prezidentských kandidátů nerozhodnutým nepomohla
Donald Trump a Joe Biden mají za sebou první televizní duel v boji o Bílý dům. Podařilo se obhájci mandátu rozptýlit obavy, že má pro prezidentský úřad dostatek sil?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.