Alpa: Od bezbarvé vodičky ke krému a zubní pastě. Víte ale, proč se jí říká francovka?

Výrobu tradičního bylinkového výluhu odstartovala jedna cesta do hor. Už přes sto let francovka ulevuje od bolesti a dezinfikuje. Nabízely ji ale i prodejny Baťa.

Připravil: Jan Kovařík
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Roman Špála
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková
Premiéra: 23. 6. 2020

Francovka Alpa se začala vyrábět počátkem minulého století v dílně šikovného drogisty a lékárníka v Králově Poli. Bezbarvá nebo zelená vodička zdomácněla v lékárničkách u nás i v zámoří. Start ale měla skromný. Za její výrobou stojí Josef Veselý.

Zachránila ho hlava plná nápadů

Inspirací pro výrobu přípravku Alpa byla cesta do Alp a horské byliny

Šikovný český drogista a později lékárník se narodil v roce 1886 ve Svitávce na okrese Blansko. Dětství neměl lehké. Takže když se chtěl postavit na vlastní nohy, chyběly mu peníze. Nechyběla mu ale hlava plná nápadů, ani podnikatelský nos a pracovitost.

Na nápad vyrábět alkoholový bylinkový výluh prý přišel na jedné ze svých cest do Alp. Inspirovaly ho alpské léčivé rostliny. Sestavil z nich vlastní recepturu a otevřel si v domě na nároží dnešních ulic Riegrova a Bulharská malou soukromou firmičku. Nazval ji „První česká výroba francovky Alpa, Josef Veselý, Brno-Královo Pole“.

To bylo v roce 1913. Téhož roku si zaregistroval 22. června u Obchodní a živnostenské komory v Brně ochrannou známku: nejprve slovní – Alpa, později přidal i etiketu, na které byla vyobrazená vodní víla a text Alpa.

Proč je francovka francovka?

Termín sahá do 17. století, kdy se tímto slovem označovala jakákoli francouzská pálenka. Později se tak označovala pálenka s vysokým obsahem alkoholu získaná destilací různých druhů vín.

Koupil jsem si francovku, dal jsem za ni...

Výrobu začal Josef Veselý v malém. Jeho firma ale utěšeně prosperovala a Alpa, alkoholický roztok éterických olejů, vonných látek z bylin a přírodního mentolu, si rychle získala přízeň zákazníků.

Malé balení takzvané francovky v roce 1922 stálo pět korun, střední balení 13 korun a půllitrovou láhev bylo možné koupit za 30 korun. Spotřebitelé si Alpu oblíbili kvůli jejímu univerzálnímu využití – od dezinfekce po masáž svalů.

Spolu se zájmem zákazníků přišel čas rozšířit i firmu. Veselý do podnikání zapojil i bratra Karla a manželku Marii, dceru královopolského hostinského Františka Krčka. Ale stále to nestačilo. Navíc pořád chyběl kapitál, tolik potřebný k růstu firmy.

Proto o pět let později přibral dalšího pomocníka. Jan Chládek dodal finance a zároveň došlo k přetvoření soukromé živnosti na veřejnou společnost s názvem „Alpa, výroba mentholové francovky Veselý a Chládek v Králově Poli na Moravě“.

Nevydařená spolupráce a dva miliony lahví

Spolupráce se ale nejspíš nevyvíjela zrovna idylicky. Po deseti letech, v roce 1928, ji Chládek ukončil. Veselého firma potom také dostala definitivní název: „Alpa, továrna lučebních a kosmetických přípravků, Josef Veselý, Královo Pole, Ugartova 28.“

Historická balírna společnosti Alpa

V té době se taky přestěhovala do větších prostor. Koncem 20. let minulého století byla výrobní kapacita brněnského závodu zhruba dva miliony lahví. Firma se rozšířila o velký výrobní sklad v Praze na Žižkově.

Ke klasické alpě přibyl francovkový krém a vzápětí se přidala i zubní pasta a francovka Lesana s výtažkem z jehličí. Výrobky Josefa Veselého byly čím dál oblíbenější a v rámci svého sortimentu je nabízely i prodejny obuvi firmy Baťa.

Který výtvarník stojí za legendárním logem? Jaké reklamní kampaně Alpu nejvíce proslavily? Jak firma přestála revoluční roky 1948 a 1989?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...