Alpa: Od bezbarvé vodičky ke krému a zubní pastě. Víte ale, proč se jí říká francovka?
Výrobu tradičního bylinkového výluhu odstartovala jedna cesta do hor. Už přes sto let francovka ulevuje od bolesti a dezinfikuje. Nabízely ji ale i prodejny Baťa.
Francovka Alpa se začala vyrábět počátkem minulého století v dílně šikovného drogisty a lékárníka v Králově Poli. Bezbarvá nebo zelená vodička zdomácněla v lékárničkách u nás i v zámoří. Start ale měla skromný. Za její výrobou stojí Josef Veselý.
Zachránila ho hlava plná nápadů
Šikovný český drogista a později lékárník se narodil v roce 1886 ve Svitávce na okrese Blansko. Dětství neměl lehké. Takže když se chtěl postavit na vlastní nohy, chyběly mu peníze. Nechyběla mu ale hlava plná nápadů, ani podnikatelský nos a pracovitost.
Na nápad vyrábět alkoholový bylinkový výluh prý přišel na jedné ze svých cest do Alp. Inspirovaly ho alpské léčivé rostliny. Sestavil z nich vlastní recepturu a otevřel si v domě na nároží dnešních ulic Riegrova a Bulharská malou soukromou firmičku. Nazval ji „První česká výroba francovky Alpa, Josef Veselý, Brno-Královo Pole“.
To bylo v roce 1913. Téhož roku si zaregistroval 22. června u Obchodní a živnostenské komory v Brně ochrannou známku: nejprve slovní – Alpa, později přidal i etiketu, na které byla vyobrazená vodní víla a text Alpa.
Proč je francovka francovka?
Termín sahá do 17. století, kdy se tímto slovem označovala jakákoli francouzská pálenka. Později se tak označovala pálenka s vysokým obsahem alkoholu získaná destilací různých druhů vín.
Koupil jsem si francovku, dal jsem za ni...
Výrobu začal Josef Veselý v malém. Jeho firma ale utěšeně prosperovala a Alpa, alkoholický roztok éterických olejů, vonných látek z bylin a přírodního mentolu, si rychle získala přízeň zákazníků.
Malé balení takzvané francovky v roce 1922 stálo pět korun, střední balení 13 korun a půllitrovou láhev bylo možné koupit za 30 korun. Spotřebitelé si Alpu oblíbili kvůli jejímu univerzálnímu využití – od dezinfekce po masáž svalů.
Spolu se zájmem zákazníků přišel čas rozšířit i firmu. Veselý do podnikání zapojil i bratra Karla a manželku Marii, dceru královopolského hostinského Františka Krčka. Ale stále to nestačilo. Navíc pořád chyběl kapitál, tolik potřebný k růstu firmy.
Proto o pět let později přibral dalšího pomocníka. Jan Chládek dodal finance a zároveň došlo k přetvoření soukromé živnosti na veřejnou společnost s názvem „Alpa, výroba mentholové francovky Veselý a Chládek v Králově Poli na Moravě“.
Nevydařená spolupráce a dva miliony lahví
Spolupráce se ale nejspíš nevyvíjela zrovna idylicky. Po deseti letech, v roce 1928, ji Chládek ukončil. Veselého firma potom také dostala definitivní název: „Alpa, továrna lučebních a kosmetických přípravků, Josef Veselý, Královo Pole, Ugartova 28.“
V té době se taky přestěhovala do větších prostor. Koncem 20. let minulého století byla výrobní kapacita brněnského závodu zhruba dva miliony lahví. Firma se rozšířila o velký výrobní sklad v Praze na Žižkově.
Ke klasické alpě přibyl francovkový krém a vzápětí se přidala i zubní pasta a francovka Lesana s výtažkem z jehličí. Výrobky Josefa Veselého byly čím dál oblíbenější a v rámci svého sortimentu je nabízely i prodejny obuvi firmy Baťa.
Který výtvarník stojí za legendárním logem? Jaké reklamní kampaně Alpu nejvíce proslavily? Jak firma přestála revoluční roky 1948 a 1989?
Související
-
Baťa: Z revolty proti otci obul celý svět
Rod Baťů měl ševcovinu v krvi. Jenže Tomáš měl i smysl pro obchod. A nápad. Díru do světa udělal plátěnými „baťovkami“ s koženou špičkou. Nejdřív ale musel selhat.
-
Kofola: S nedostatkem kofeinu se při výrobě nepočítalo. Zužitkovaly se saze
Červená malinovka, nebo žlutá citronáda. Jiná limonáda v 60. letech k dostání nebyla. Do doby, než státní aparát vydal příkaz k výrobě kofoly.
-
Dermacol: První ryze český make-up vznikl ve filmových ateliérech
Za vznikem značky stála upřímná touha jedné dámy pomoci malé holčičce. Silně krycí make-up značky Dermacol, který byl prvním svého druhu v Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.