Baťa: Z revolty proti otci obul celý svět
Rod Baťů měl ševcovinu v krvi. Jenže Tomáš měl i smysl pro obchod. A nápad. Díru do světa udělal plátěnými „baťovkami“ s koženou špičkou. Nejdřív ale musel selhat.
Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně. Tou dobou byly jeho staršímu bratrovi Antonínovi dva a sestře Anně čtyři roky. Po smrti maminky se otec znovu oženil a přestěhoval rodinu do Uherského Hradiště. Tam se pak narodí Jan Karel, který si bude říkat Jan Antonín Baťa.
Revolta tří sourozenců
Tomáš Baťa odmala pracoval v rodinné dílně a učil se tím, že koukal tátovi pod ruce. Zajímal se nejen o to, jak boty vyrábět, ale i jak je co nejlépe prodat. V patnácti letech odešel po neshodách s otcem do Vídně a zkusil prodávat vlastnoručně ušité boty sám.
Čtěte také
Nevedlo se mu ale dobře, a tak se nakonec musel se sklopenou hlavou vrátit domů. Doma to ale skřípalo dál, a tak si Antonín, Anna a Tomáš Baťovi 21. září 1894 v moravském Zlíně založili vlastní živnost.
Podnik přebírá Tomáš
Tomáš a Antonín začali vyrábět valašskou prošívanou houněnou obuv na symetrickém kopytě (pravá byla stejná jako levá). Sestra Anna vedla bratrům domácnost i účetnictví. Ale ani tentokrát se nedařilo. Už po roce se dostali do finančních potíží.
Když nejstarší Antonín odešel na vojnu, převzal vedení Tomáš. Během necelého roku se mu podařilo firmu z krize dostat. Jenže sotva se začalo blýskat na lepší časy, museli sourozenci Baťovi řešit další potíž.
Zrod baťovek
Firma Koditsch a spol., u níž měli všichni ševci včetně Baťových uloženy směnky, zkrachovala. Tomášův otec podnikání ukončil, jeho syn to ale vzdát nechtěl. Přišel s chytrým řešením: udržet firmu nad vodou měly tzv. baťovky.
Šil je z plátna, které bylo mnohem levnější a dostupnější než pravá kůže. A začal jejich výhody hlásat do světa. O „baťovky“ začal být obrovský zájem, a tak Baťa zakoupil v Německu první šicí stroje s ručním pohonem.
Tomáš Baťa zavedl mnoho novinek, které u nás dosud neměly obdoby
- pro své zaměstnance vystavěl praktické ubytování – tzv. Baťovy domky
- se svými dělníky uzavíral smlouvy a vytvořil systém odměn a srážek ze zisku
- dělníci měli možnost kariérního postupu a studia
- zavedl americký způsob práce – tzv. pásovou výrobu
Jak pokračovala Baťovo podnikání na začátku dvacátého století? Jaký byl soukromý život Tomáše Bati? Jak „baťovky“ přečkaly první a druhou světovou válku a revoluční roky 1948 a 1989?
Související
-
Adidas: Výrobce sportovních bot, který vyrostl na bratrské nenávisti
Rodinný německý podnik rozdělila povinnost vyrábět pro Wehrmacht a hlavně nutnost vstoupit během druhé světové války do Národně socialistické německé dělnické strany.
-
Proč se říká „seká to jak Baťa cvičky“?
Možná znáte jarmilky, bílé plátěnky s gumou přes nárt. Byly součástí spartakiádního kroje a měly výrobní název Jarmila. Ale ty, o kterých mluví úsloví, byly prý černé.
-
V Brazílii dodnes považují Jana Antonína Baťu za vizionáře. Nominovali ho na Nobelovu cenu
Zatímco v ČR se jeho rodině nedostalo ani odškodnění za znárodnění majetku. A jeho vnučka Dolores spí ve Zlíně v hotelu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...