Baťa: Z revolty proti otci obul celý svět

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Reklama na obuv Baťa z roku 1925
0:00
/
0:00

Rod Baťů měl ševcovinu v krvi. Jenže Tomáš měl i smysl pro obchod. A nápad. Díru do světa udělal plátěnými „baťovkami“ s koženou špičkou. Nejdřív ale musel selhat.

Připravil: Jan Kovařík
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Radek Veselý
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková
Premiéra: 5. 5. 2020

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně. Tou dobou byly jeho staršímu bratrovi Antonínovi dva a sestře Anně čtyři roky. Po smrti maminky se otec znovu oženil a přestěhoval rodinu do Uherského Hradiště. Tam se pak narodí Jan Karel, který si bude říkat Jan Antonín Baťa.

Revolta tří sourozenců

Tomáš Baťa odmala pracoval v rodinné dílně a učil se tím, že koukal tátovi pod ruce. Zajímal se nejen o to, jak boty vyrábět, ale i jak je co nejlépe prodat. V patnácti letech odešel po neshodách s otcem do Vídně a zkusil prodávat vlastnoručně ušité boty sám.

Čtěte také

Nevedlo se mu ale dobře, a tak se nakonec musel se sklopenou hlavou vrátit domů. Doma to ale skřípalo dál, a tak si Antonín, Anna a Tomáš Baťovi 21. září 1894 v moravském Zlíně založili vlastní živnost.

Podnik přebírá Tomáš

Tomáš a Antonín začali vyrábět valašskou prošívanou houněnou obuv na symetrickém kopytě (pravá byla stejná jako levá). Sestra Anna vedla bratrům domácnost i účetnictví. Ale ani tentokrát se nedařilo. Už po roce se dostali do finančních potíží.

Tomáš Baťa při práci

Když nejstarší Antonín odešel na vojnu, převzal vedení Tomáš. Během necelého roku se mu podařilo firmu z krize dostat. Jenže sotva se začalo blýskat na lepší časy, museli sourozenci Baťovi řešit další potíž.

Zrod baťovek

Firma Koditsch a spol., u níž měli všichni ševci včetně Baťových uloženy směnky, zkrachovala. Tomášův otec podnikání ukončil, jeho syn to ale vzdát nechtěl. Přišel s chytrým řešením: udržet firmu nad vodou měly tzv. baťovky.

Šil je z plátna, které bylo mnohem levnější a dostupnější než pravá kůže. A začal jejich výhody hlásat do světa. O „baťovky“ začal být obrovský zájem, a tak Baťa zakoupil v Německu první šicí stroje s ručním pohonem.

Tomáš Baťa zavedl mnoho novinek, které u nás dosud neměly obdoby

  • pro své zaměstnance vystavěl praktické ubytování – tzv. Baťovy domky
  • se svými dělníky uzavíral smlouvy a vytvořil systém odměn a srážek ze zisku
  • dělníci měli možnost kariérního postupu a studia
  • zavedl americký způsob práce – tzv. pásovou výrobu

Jak pokračovala Baťovo podnikání na začátku dvacátého století? Jaký byl soukromý život Tomáše Bati? Jak „baťovky“ přečkaly první a druhou světovou válku a revoluční roky 1948 a 1989?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související