Zoo Plzeň. Jako první na světě odchovala varana modrého

Základní kámen zoologické zahrady v Plzni byl položen 2. září 1926. Prvními obyvateli zoo koutku byli draví ptáci, lišky a šakal z Habeše. Lišky a šakal ale museli po roce z expozice pryč. Správě vojenské plovárny, blízko které zoo stála, totiž vadil zápach, který vyháněl její návštěvníky. V 60. letech zažila zahrada velké stěhování do nově vzniklého Parku kultury a oddechu na Lochotíně. V roce 1981 se sloučila se sousední botanickou zahradou. Tato symbióza funguje dodnes.

K plzeňské zoo patří také pobočka v centru města nazvaná Akva Tera, svět vodních živočichů a plazů. Plzeňští zoologové se mohou pyšnit také chovatelskými úspěchy. Jako první v Československu odchovali v roce 1960 mládě sajgy tatarské a v roce 2006 jako první na světě varana modrého.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.