Zoo Plzeň. Jako první na světě odchovala varana modrého
Základní kámen zoologické zahrady v Plzni byl položen 2. září 1926. Prvními obyvateli zoo koutku byli draví ptáci, lišky a šakal z Habeše. Lišky a šakal ale museli po roce z expozice pryč. Správě vojenské plovárny, blízko které zoo stála, totiž vadil zápach, který vyháněl její návštěvníky. V 60. letech zažila zahrada velké stěhování do nově vzniklého Parku kultury a oddechu na Lochotíně. V roce 1981 se sloučila se sousední botanickou zahradou. Tato symbióza funguje dodnes.
K plzeňské zoo patří také pobočka v centru města nazvaná Akva Tera, svět vodních živočichů a plazů. Plzeňští zoologové se mohou pyšnit také chovatelskými úspěchy. Jako první v Československu odchovali v roce 1960 mládě sajgy tatarské a v roce 2006 jako první na světě varana modrého.
Související
-
Pražská zoologická zahrada. Rozmanitá divočina na kraji velkoměsta
Kdo kdy navštívil Prahu s dětmi, byl tam. Pozemek vklíněný mezi řeku Vltavu a Trojskou skálu je ideálním místem pro život nepřeberného množství živočišných druhů.
-
Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Zahrada je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě.
-
Vzpomínka na muže, který probudil Afriku v srdci Evropy
Devět afrických expedic Josefa Vágnera v letech 1967 až 1976 ohromilo celý svět. Odchytal při nich přes 3000 zvířat a více než 2000 jich přepravil do „své“ Zoo Dvůr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.