Gerald Durrell. Moderní Noe, který založil zoo jiného střihu
Moderní Noe. Tak mnozí nazývali britského spisovatele a přírodovědce, který v roce 1959 založil na ostrově Jersey zoologickou zahradu “jiného střihu”. Do bezpečného zajetí se snažil získat téměř výhradně vysoce ohrožené druhy, ty odchovat, a pokud nebezpečí vyhynutí pominulo, vrátit je zpět do volné přírody.
Zvířata u něj také žila v co nejpřirozenějších podmínkách. Atraktivita výběhů pro návštěvníky byla až na posledním místě. Své zkušenosti z mnoha expedic sepsal do několika knížek, díky kterým si získal oblibu u čtenářů po celém světě.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Gerald Durrell: O mé rodině a jiné zvířeně. Bizarní historky jedné excentrické rodiny na Korfu
Slavný britský zoolog vzpomíná na své dětství strávené s matkou a staršími sourozenci ve středomořském ráji, kde se jeho vášeň pro vše živé mohla konečně naplno rozvinout.
-
Zoo Plzeň. Jako první na světě odchovala varana modrého
Základní kámen zoologické zahrady v Plzni byl položen 2. září 1926. Prvními obyvateli byli draví ptáci, lišky a šakal z Habeše. Později se přestěhovala na Lochotín.
-
Vzpomínka na muže, který probudil Afriku v srdci Evropy
Devět afrických expedic Josefa Vágnera v letech 1967 až 1976 ohromilo celý svět. Odchytal při nich přes 3000 zvířat a více než 2000 jich přepravil do „své“ Zoo Dvůr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.