Zlaté doly legionářů aneb Zapomenutý finanční génius František Šíp
Kdyby byl Američan, zná ho celý svět. U nás je to zapomenutý muž, bez něhož by ale naše legie asi neexistovaly. Odhalení Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 27. dubna 2020.
Člověk jako on se rodí jednou za sto let. Bytostný vlastenec, který stál u finanční prosperity prvorepublikového Československa. Nebývale pracovitý, zodpovědný. Ve svém oboru geniální. Nebál se riskovat. Ve prospěch své země dokonce spekuloval na burze.
Svého času mu bylo svěřeno několik desítek tisíc mužů ztracených uprostřed Sibiře. A on se o ně postaral. Aby měli dostatek jídla. Aby měli dobré oblečení. Aby měli vše potřebné pro svůj velký zápas za svobodné Československo. Bylo to něco do té doby nevídaného.
Související
-
1216. schůzka: První bitva legií československých
Prošly si v Rusku nejprve těžkým křtem bitvy u Zborova, aby posléze poté, co si vydobyly jméno, uvízly v zemi rozpolcené občanskou válkou, zmítající se v chaosu revoluce.
-
Proti sobě: bitva u Zborova
„Žádám o co nejrychlejší a nejpřesnější sdělení důvodů selhání IX. sboru c. a k. armády u Zborova,“ požaduje vrchní velitel rakousko-uherské armády 3. července 1917.
-
Eduard Stehlík: S působením legií v Rusku jsou spojené nesmyslné legendy
Vrcholí oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa, na kterém měly lví podíl československé legie. Jejich památku si česká armáda připomíná i na území Ruska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.