Dívka okovů zbavená. Neobyčejný příběh nevidomé a neslyšící Helen Kellerové
Mark Twain ji zařadil mezi největší osobnosti 19. století. Tykala si s prezidenty USA. Bratři John a Robert Kennedyové patřili mezi její osobní přátele. Komunikovala několika světovými jazyky. Ovládala i starořečtinu nebo latinu. Získala řadu čestných doktorátů. Napsala 12 knih. A to i přesto, že neviděla, ani neslyšela. Dokonce byla několik let úplně němá. Neuvěřitelný příběh vůle a odhodlání, ale i přátelství, obětavosti a citu v pátrání Stanislava Motla.
Související
-
Svět v dotyku. Dokument ze světa hluchoslepých
Jiří Schneider se narodil neslyšící. V průběhu života pak oslepl. Nyní žije v naprostém tichu a tmě. Jeho svět tvoří pouze dotyky a čichové a chuťové vjemy. I přest...
-
Dcerka aneb Sen nevidomých o rodičovství
Jak jako slepí rodiče uhlídat vidoucí dítě, které začíná samo chodit a objevovat svět kolem sebe? A co když najednou jeden z rodičů odejde? Unikátní časosběrný dokument.
-
Musím to zaklepat, mně se plní sny, ujišťuje nevidomá klavíristka a zpěvačka Ráchel Skleničková
Jako studentka konzervatoře se dostala na roční pobyt do Finska, protože si zamilovala finštinu. „Mě to tak chytlo! Moje máma mi přepsala učebnici finštiny,“ říká nadšeně.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.