Zradě navzdory. Pátrání Stanislava Motla po osudech statečných obránců frýdecko-místeckých Čajánkových kasáren
Přestože i jejich srdce bolestně zasáhla mnichovská dohoda, řízením osudu dostali šanci za svou zemi bojovat v otevřené bitvě. Řeč je o Sosácích a Hraničářích, jak si hrdě říkali příslušníci Stráže obrany státu a Hraničářského praporu. Pouhých pět dnů po mnichovských událostech začali čelit vojenské agresi. Svou zemi bránili s neobyčejnou odvahou a zarputilostí. Bylo jich několik set. Obdivuhodní muži, kteří zůstali věrni své zemi, své vojenské přísaze...
Související
-
Chodové proti Hitlerovi. Pátrání Stanislava Motla po zapomenuté chodské rebelii z roku 1938
Blížil se konec roku 1938. Na naši okleštěnou zemi padly po potupné mnichovské konferenci chmury a beznaděj. Ne každý se s tím ale hodlal smířit. Ne Chodové...
-
Česká policie: Za války jednou nohou v hrobě, druhou v kriminále. A po válce vymazání z historie
Rozhlas volá na pomoc českou policii. Známý fakt, který komunisti museli úporně vymazávat tezemi o své vedoucí úloze a o rozhodujícím vlivu závodních revolučních gard.
-
Zbytečná smrt. Jak kluk z Hitlerjugend zabil Čecha, dostal francouzské vyznamenání a stal se špionem
Původní vraždu se podařilo vyřešit až po 10 letech. Téměř zapomenutý případ z poválečného pohraničí podle skutečných událostí a spisů s označením „Přísně tajné“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.