Smrt přišla po půlnoci aneb Život a tajemná smrt Antonína Sochora
Dlouhé roky nám do omrzení opakovali: statečný samopalník, hrdina Sovětského svazu. O tom, jaký opravdu byl, se ale spíše mlčelo. Mlčení obestřelo jeho působení v Izraeli v době první izraelsko-arabské války. Tehdy, v letech 1948 až 1949, si mladý židovský stát uhájil svobodu, mimo jiné i zásluhou československých zbraní. Antonín Sochor se vrátil domů. Zanedlouho zde našel smrt. Náhoda? Anebo úkladná vražda?
Související
-
Otakar Jaroš – komunisty zneužitý válečný hrdina a lounský rodák
Byly po něm pojmenovány tisíce ulic a organizací. Válečný hrdina a rodák z Loun Otakar Jaroš by se divil, co s jeho jménem komunisté udělali.
-
Eduard Stehlík: Jak posílit národní hrdost? Třeba pravdivým výkladem vlastní historie
Jak spolu souvisejí bitva u Bachmače a u Sokolova? Proč by děti měly být hrdé na to, že jsou Češi, Moravané nebo Slezané?
-
Střely jako by se mu na frontě vyhýbaly. Veterán od Sokolova vzpomíná na nejhorší momenty z války
Zhruba tisíc československých vojáků se v březnu 1943 vydalo z tábora v Buzuluku v SSSR do bitvy u Sokolova. Část cesty, přes 350 km, museli pěšky. Stovky z nich si sáhly na dno svých sil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.