Stíhač se vrátil domů aneb Pomníčky pilota RAF Františka Louckého
Patřil mezi více než tisícovku československých letců, kteří v čase druhé světové války působili v řadách britského královského letectva. Bojovali a umírali. Každý druhý skončil v náruči smrti. On přežil. Své přežití považoval za dar, který musí stůj co stůj splatit. A tak celá poválečná desetiletí stavěl coby badatel a spisovatel pomníčky svým kamarádům, kteří se nevrátili. Jedinečnost jeho díla dodnes fascinuje. Jmenoval se František Loucký.
Související
-
Letci RAF. Výročí vzniku čs. 310. stíhací perutě britského Královského letectva RAF
Tisíce Čechů a Slováků se nesmířily s obsazením Československa odešly bojovat proti nacismu do zahraničí. Mnozí vstoupili do RAF. Celkem jich bylo dva a půl tisíce.
-
Stíhači a bombardéři: Čechoslováci v kokpitech druhé světové války
15. března 1939 došlo k německé okupaci Čech, Moravy a Slezska. Československá armáda byla rozpuštěna a s ní i její letectvo. Tisícovky pilotů stály před otázkou co dál.
-
Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF. Osudové ženy: Trudie Bryks
Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za druhé světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných silách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.