Letci RAF. Výročí vzniku čs. 310. stíhací perutě britského Královského letectva RAF
Tisíce statečných Čechů a Slováků se nesmířily s obsazením Československa v březnu 1939 a odešly bojovat proti nacismu do zahraničí. Mnozí z nich vstoupili do britského Královského letectva RAF a v roce 1940 se vyznamenali v bitvě o Británii. Nasazovali životy i při dalších bojových akcích, včetně invaze v Normandii 6. června 1944. Celkem jich bylo dva a půl tisíce.
Ti, kteří přežili, se v srpnu 1945 slavně vrátili do Prahy. Komunistický režim se tyto válečné hrdiny snažil vymazat z historie a tvrdě je perzekvoval. Po listopadu 1989 naštěstí mohli být českoslovenští členové R.A.F. rehabilitováni a my si jejich památku veřejně připomínáme.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Streetartový umělec vytvořil v Teplicích připomínku letce RAF a chystá další díla
V Teplicích, pod silničním mostem v Alejní ulici, přibylo další graffiti. Na objednávku města ho vytvořil streetartový umělec Kamil Vacek.
-
Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF. Osudové ženy: Trudie Bryks
Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za druhé světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných silách.
-
Stíhací pilot RAF Karel Kuttelwascher byl československý...
Vojenský životopis československého stíhacího pilota RAF Karla Kuttelwaschera zdobí samá nej. Zdeněk Sadecký z Czech Spitfire Clubu se v den nedožitých Kuttelwasche...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.