Zjistil jsem, že jídla připravovaná na ohni jsou něco úplně jiného, popisuje kuchař Marek Pavala
S vařením začal z kuriózního důvodu. „Utekl jsem do televizní soutěže, abych si vyčistil hlavu. Nedokázal jsem se totiž tehdy rozhodnout pro jednu ze dvou přítelkyň,“ usmívá se. Jak se dostal ke své kuchařské práci, když studoval fotografii? Chce se ještě někdy k focení vrátit? Čím vším si v kuchyni prošel? Jakou nabídku by určitě neodmítl? Proč je lepší péct kuře na ohni? A co si od něj nechal uvařit Arnold Schwarzeneger?
„Televizní soutěž ve vaření mi tehdy pomohla rozhodnout se pro jednu z partnerek. Ale po návratu mě ta dotyčná už nechtěla,“ vypráví Marek Pavala. „Přesto jsme dnes spolu, ale trvalo to dlouhých 12 let. Takže to má dobrý konec.“
Dlouho v klasickém restauračním provozu nevydržel. „Narazil jsem. Restauratéři se na každého, kdo přišel z televizní show, dívají skrz prsty.“
Vyzkoušel pak v gastronomii všechno možné a jednoho dne se rozhodl vařit na ohni. „Nápad vznikl z nouze, kdy jsem pozval kamarády do přírody. Několik fotek vidělo pár cizích lidí a ti mi začali psát,“ popisuje Marek Pavala.
Nejžádanější je steak v uhlí
„Zjistil jsem, že jídla připravovaná na ohni jsou něco úplně jiného. Tady to lidé neznali a žádné školy vaření na ohni tady nikdo nedělal.“ Založil je a dal jim název Fuego, což ve španělštině znamená oheň.
Nejžádanější je mezi jeho klientkami a klienty steak v uhlí. „Ten je v každém kurzu a všichni to chtějí vidět. Je to celkem zajímavý pohled, když držíte v ruce kus drahého hovězího masa a dáte ho přímo do rozžhaveného uhlí. Když někomu upadne do ohně buřt, tak si řekne, že si na klacek napíchne další, ale my do něj takhle hážeme celé kusy masa, dokud nechytne naprosto jediněčnou chuť. Jen musíte vědět, jak na to,“ uzavírá kuchař Marek Pavala.
Související
-
Kuchyni si vozí za autem. „Vaření na ohni není náročnější,“ soudí kuchař Michal Hugo Hromas
Oheň a dým jsou pro něj podstatné. Proto o nich napsal knihu. „Oheň je nástroj, se kterým pracuju často. A lidi jsou ohněm fascinovaní,“ uvádí.
-
Pokud chcete vařit první ligu, musíte se práci oddat, radí šéfkuchař Petr Kunc
„Díky Anglii jsem tam, kde dnes jsem. Pokud chcete, aby z vás něco bylo, tak musíte vycestovat, abyste viděli, jak funguje svět,“ nabádá vítěz soutěže Pohlreichův souboj.
-
Nejsou nezdravá jídla, jsou jen nezdravá množství, myslí si expert na gastronomii Roman Vaněk
„Já bych si přál, aby se stal opět moderní selský rozum. Máme se dobře, proto blbneme na kvadrát, honíme volné radikály a překyselení žaludku,“ uvažuje Roman Vaněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.