Zimní výsev kaktusů pod zářivkami

23. leden 2013
Rada pro tento den

Ideální termín pro výsevy kaktusů se zdá být od konce března do konce dubna, kdy jsou již dostatečně dlouhé dny a semenáčky mají pro svůj vývoj potřebné množství světla.

V tuto dobu však mají kaktusáři hodně jiné práce
Rostliny se probouzejí po zimě, vyžadují zálivku, přesazování a koncem dubna při pěkném počasí přenášení ze zimoviště do skleníků či pařenišť. Proto mnozí volí tzv. výsev pod zářivky již v zimních měsících.
Přiměřeným osvětlováním zářivkami či úspornými žárovkami zajistíme dostatečnou, asi 12hodinovou délku dne a intenzitu světla pro vyvíjející se semenáčky. Semena musí být dozrálá, čistá, dobře, ne příliš dlouho, skladovaná. Substrát je třeba sterilovat v páře či v mikrovlnné troubě a ošetřit fungicidy. Důležitými faktory jsou i vzdušná vlhkost a pravidelná péče.

Pro výsev kaktusů se používají dva základní postupy
Tradičním je výsev do výsevních nádob, které umístíme do výsevního miniskleníčku nebo do podmisky a překryjeme je sklem, igelitem a podobně. Semínka jen mírně přitlačíme na povrch substrátu. Výsevy umístíme na místo, kde je rozptýlené světlo a teplota 20 – 25 °C. Je však nutné hlídat pravidelnou a přiměřenou zálivku (substrát nesmíme přemokřit ani přisušit) a dobrý zdravotní stav výsevů: pokud se objeví plísně, ihned je postříkáme protiplísňovým přípravkem. Z výsevních nádob se kaktusy přesazují (tzv. pikýrují) asi po roce.

Fleischerova metoda
Druhým způsobem je výsev tzv. Fleischerovou metodou. Vysterilizovaná semena vyséváme na sterilní substrát do vysterilizované zavařovací láhve se skleněným víčkem. Je to pracnější a časově náročnější, při správném provedení však mají klíčící rostlinky v láhvi zaručeny téměř ideální podmínky pro vývoj. V láhvi je totiž stálá optimální vlhkost substrátu i vzduchu a sterilní prostředí s velmi omezenou možností zanesení infekce. Klíčení i růst semenáčků navíc nevyžadují žádnou velkou péči. Náročnější je až otužování vzrostlých semenáčků a přesazování z láhve do květináčků.

Další podrobnosti najdete na www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.