Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! Český rozhlas Dvojka spouští 12hodinový živý maraton na podporu české kultury

Ivan Trojan

Herec Dejvického divadla byl hostem Ranní Dvojky. Na to, jak zvládá současnou těžkou situaci, se ho ptala Regina Květoňová.

Jakou knihu by si teď určitě každý měl přečíst?

Erik Tabery: Opuštěná společnost (Paseka)

Myslím, že to je poměrně objektivní a skvělý výklad moderních dějin. Je to kniha nejenom pro studenty a pedagogy, ale pro nás pro všechny.

A teď čtu Sofiin svět od Josteina Gaardera.

To je takový velice čtivý a zábavný výklad filozofie. Je to kniha, která je pro děti od 15 let až pro ty úplně nejstarší. Rád bych se přiblížil alespoň nějakými minimálními vědomostmi k nějaké moudrosti. A o tom je ta kniha hodně. Moudrost mi tu hodně chybí. Myslím si, že ti nejdůležitější lidi, kteří teď zodpovídají za stát, moudří rozhodně nejsou.

Na jakou událost ze živé kultury se těšíte?

Jsem Čech. Nejvíc se těším na to, až si s přáteli dám v oblíbené hospodě pivo. Tady bych rád připomněl, že existuje možnost, jak pomoci i této ohrožené skupině. A to je Zachraň svou hospodu, kde si můžete předobjednat, co si v té hospodě dáte, a zaplatit to a pak si to tam vybrat.

Těším se i na film Agnieszky Holland Šarlatán. Premiéra nás minula, tak snad bude někdy v říjnu. A těším se na film Bourák mýho bratra.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.