Zázrak z Ameriky aneb První telefonní linka v Čechách
Pouhých pět let poté, co si Alexander Graham Bell nechal patentovat telefon, se vynález objevil také u nás. 10. dubna 1881 spojila telefonní linka uhelný důl v Ledvicích s nádražím v Duchcově. V pozadí stál bohatý německý průmyslník a vizionář Richard Hartmann, který důl koupil a udělal z něj jedno z technicky nejpokročilejších pracovišť. Dnes ani jedno z těchto míst neexistuje. Důl byl před sto lety zrekultivován a nádraží v Duchově bagry srovnaly se zemí v roce 2018.
Majitel dolu Richard Hartmann se zavedení telefonu nedočkal. Zemřel tři roky předtím, ale jeho následovníci pokračovali v inovacích a když se do Evropy dostal zázrak z Ameriky v podobě telefonu, nechali důl spojit s nádražím, odkud vytěžené uhlí putovalo k zákazníkům.
Spor mezi vynálezci
Ve stejné době v USA zuřil soudní spor mezi Alexanderem Grahamem Bellem a mnohem méně známým italským vynálezcem Antoniem Meuccim, který tvrdil, že si Bell přivlastnil jeho vynález.
Meucciho životní příběh by se dal klidně přirovnat k osudům Járy Cimrmana. Stejně jako český génius vynikal v řadě oborů. Byl to chemik, divadelník, odborník na klimatizaci, čištění vody i balzamování mrtvol. Dlouho žil na Kubě, pak se přesunul do USA. Provázely ho vzestupy i pády, ale jeden vynález mu nedával spát – zařízení na přenos lidského hlasu.
Italský vynálezce mu dal název teletrofon
Vylepšoval ho déle než dvacet let, pojmenoval ho teletrofon a v roce 1871 si ho nechal patentovat. Jenže neměl dost peněz na trvalou ochranu svého duševního vlastnictví a nedokázal rozjet výrobu převratné novinky.
Když jeho patent propadl, objevil se na scéně Bell se svou verzí telefonu a okamžitě ji uvedl na trh. Jméno Bell se rychle stalo synonymem pro telefon a Meucci zuřil. Konkurenta pohnal k soudu, ale jednání se vlekla a když Meucci v roce 1889 zemřel, spor vyzněl do ztracena.
Až v roce 2002 se americký Kongres pokusil historickou křivdu napravit a vydal speciální rezoluci, v níž uznal, že Meucci je skutečným strůjcem telefonu.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Telefon byl přelomovým objevem
Poklonu složíme panu Bellovi, který by na dnešní pokrok asi koukal s otevřenými ústy. Více s Marianem Jelínkem.
-
Cyril Höschl: Jak chytrý telefon pozná depresi nebo schizofrenii?
Slyšíte o digitální demenci. Moderní technologie nás prý odnaučují myslet a pamatovat si. Zároveň se tu ale objevuje trend aplikace informačních technologií v medicíně.
-
Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell
Možná, že slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.