Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell

Možná, že někteří z vás slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají. Víte, že se společností Alexandra Bella vedl 600 soudních sporů?

Před prusko-francouzskou válkou emigroval do Spojených států. Začínal jako číšník, ale během života se zařadil k takovým jménům jako Thomas Alva Edison nebo Alexander Graham Bell.

Nutno dodat, že s těmito dravci americké průmyslové revoluce měl poměrně dost soudních sporů. Jen se společností Alexandra Bella šlo o 600 žalob. Pokud vás zajímá, jak tento spor dopadl a kdo skutečně vynalezl telefon, poslouchejte Příběhy z kalendáře.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Lukáš Zicha
Spustit audio

Související