Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell

Možná, že někteří z vás slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají. Víte, že se společností Alexandra Bella vedl 600 soudních sporů?

Před prusko-francouzskou válkou emigroval do Spojených států. Začínal jako číšník, ale během života se zařadil k takovým jménům jako Thomas Alva Edison nebo Alexander Graham Bell.

Nutno dodat, že s těmito dravci americké průmyslové revoluce měl poměrně dost soudních sporů. Jen se společností Alexandra Bella šlo o 600 žalob. Pokud vás zajímá, jak tento spor dopadl a kdo skutečně vynalezl telefon, poslouchejte Příběhy z kalendáře.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Lukáš Zicha
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.