Zavedení povinné školní docházky aneb přetahovaná o děti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Johann Peter Hasenclever: Hieronymus Jobs jako učitel

Marie Terezie vydala 6. prosince 1774 Všeobecný školní řád, kterým zavedla povinnou školní docházku. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Výnos toho ale obsahoval mnohem víc. Zřizoval nové typy škol a řešil i tělesné tresty.

Sto let od smrti Jana Amose Komenského z jeho ideálů mnoho nezůstalo. Alespoň v rakouském císařství. Tamější školství bylo v žalostném stavu, učitelé byli špatně placení a netěšili se valné pověsti. Na motto „škola hrou“ si nikdo ani nevzpomněl. Marie Terezie se to rozhodla změnit.

Cílem bylo pozvednout prestiž učitelů

Východiskem se měla stát povinná školní docházka, zhruba dvě stě let poté, co podobná nařízení začala platit v některých německých vévodstvích. To ale císařovně nestačilo. Chtěla vybudovat moderní vzdělávací systém po pruském vzoru, který by už nebyl v područí zpátečnické církve, ale kladl by důraz na osvícenské postupy a odpovídal technickému pokroku.

Panovnice si dobře uvědomovala, že to sama nedokáže. Těžkým úkolem pověřila opata Jana Ignáce Felbigera, který se zadání nezalekl. Ve Všeobecném školním řádu zavedl tři typy škol, kterým říkal triviální, hlavní a normální. Snažil se pozvednout prestiž pedagogů, mimo jiné pro ně zřídil speciální školy. Rovněž se snažil omezit používání tělesných trestů.

Rodiče viděli své potomky radši na poli

Nejvýraznějším prvkem souboru opatření byla povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let. K prosazení nařízení však vedla dlouhá cesta. Rodiče mnohem raději viděli své potomky pracovat na poli nebo v dílně. Přetahovaná o děti trvala desítky let a škola dlouho prohrávala. 

Ještě čtvrt století po vydání nového vzdělávacího řádu se výuky účastnilo jen asi šedesát procent dětí.

Další Příběhy z kalendáře přiblíží unikátní areál rodu Lichtenštejnů na jihu Moravy.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Tomáš Kaucký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...