Z prvorepublikové hvězdy alkoholička. Příběhy slavných: Nataša Gollová
Po roce 1969 dostávala jednu ránu za druhou. Začalo to smrtí maminky, potom kvůli problémům s otékáním nohou musela z divadla. A pak podnájemník, kterého si vzala ze soucitu „na byt“, přesvědčil úřady a vystěhoval ji. Rány osudu začala řešit alkoholem. Ale to až ke konci života. Na začátku šlo všechno „jako po másle“.
Narodila se do zámožné brněnské rodiny v roce 1912 jako Nataša Hodáčová. Jméno dostala po hlavní hrdince z Tolstého Vojny a míru Nataše Rostovové. Její tatínek se jako generální tajemník svazu průmyslníků angažoval v politice. Později proto nebylo vhodné jeho jméno spojovat s filmem.
A zrodila se Gollová
Umělecké jméno si tak Nataša vypůjčila od dědečka, historika Jaroslava Golla. Bylo to v době, kdy kvůli herectví sekla se studiem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Studovala i v Anglii, hrála na klavír, chodila do baletu, plynule mluvila čtyřmi jazyky.
Ve svém prvním filmu Kantor ideál (1932) řekla jen jednu větu. Za první velkou roli ve filmu Bezdětná (1935) se později prý i styděla. V roce 1939 hrála v 8 filmech. Zlomové byly komedie Eva tropí hlouposti a Kristian, kde vytvořila nezapomenutelnou dvojici s Oldřichem Novým.
A rány dopadají
Úspěšná kariéra ale kontrastovala s osobním životem. Vztah s hercem Františkem Vnoučkem (sympatický češtinář Voříšek z filmu Cesta do hlubin študákovy duše) odhalil jeho pravou tvář přesvědčeného komunisty a žárlivého tyrana, který se nakonec přiznal k homosexualitě.
Ani život s Willy Söhnelem, protektorátním filmovým šéfem a členem NSDAP, nevyšel. Jeho milenkou totiž byla i Adina Mandlová, do té doby kamarádka Gollové. I když Söhnel prý zachránil život spoustě lidí a po válce dostal i československé občanství, vztah s válečným okupantem Gollové neprospěl.
Po válce ji obvinili z kolaborace, mj. i za to, že pod pseudonymem Ada Goll natočila film Vrať se ke mně zpět (1944). Zachránilo ji, že ještě před osvobozením jako dobrovolnice pomáhala při tyfové nákaze v Terezíně. Sama se tehdy nakazila. Po půlroce v nemocnici tak nesměla „jen“ filmovat.
Manželství s alkoholikem
V roce 1947 se jí podařilo získat angažmá v Jihočeském divadle. Jeho ředitele Karla Konstantina si vzala. Až pozdě zjistila, že je alkoholik. V roce 1951 se na přímluvu Jana Wericha dostala v roli Kateřiny/Sirael do snímků Císařův pekař a Pekařův císař. Mohla se tak vrátit do Prahy.
Dostala i angažmá ve Werichově Divadle ABC, příležitostně hrála ve filmu nebo TV (Sňatky z rozumu). Asi poslední velký úspěch jí přinesl Podskalského film Drahé tety a já. V 80. letech se jí artróza zhoršila a musela do domova důchodců, kde v roce 1988 v 76 letech zemřela.
Související
-
Co v Bohémě nebylo: Kdo ve skutečnosti měla být herečka Lili Krallová?
Nejčastěji ji spojují s Natašou Gollovou. Zarážejí ale souvislosti s dnes opomíjenou herečkou Hanou Vítovou.
-
Nataša Gollová na unikátní a dosud neznámé nahrávce
Hostem moderátora Toboganu Aleše Cibulky bude sama herečka. Díky unikátnímu rozhovoru, který Gollová poskytla na sklonku svého života zcela neznámé dívce.
-
Hvězdu z něj udělala okupace. Stejně jako skutečného hrdinu. Oldřich Albín Nový
Odmítl se rozvést se ženou židovkou a šel s ní dobrovolně do transportu. Poslechněte si dokudrama nebo autentickou vzpomínku Nataši Gollové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.