Vzpomínka na zapomenuté. Stanislav Motl připomíná 150 let od uzákonění práva na stávku
Děti v továrnách, dvanáctihodinové pracovní směny, výprask za špatně odvedenou práci: Takový byl život novodobých otroků v českých továrnách.
Dnes to zní skoro až neuvěřitelně, ale byly doby – a nejsou zase tak příliš vzdálené – kdy v našich továrnách pracovaly třeba i pětileté děti. A kdy vám mistr v továrně mohl kdykoliv nafackovat. Pracovalo se až dvanáct hodin denně. Muži, ženy i pracující děti byli na úrovni novodobých otroků. Teprve před 150 lety bylo u nás uzákoněno právo stávkovat…
Stanislav Motl otevírá zapomenutý příběh lidí, kteří se obětovali. Obětovali se pro důstojný život ve spravedlivém světě. A nic na tom nemění skutečnost, že jejich úsilí bylo později leckdy politicky zneužíváno či naopak znevažováno. Tito lidé měli mimořádnou vůli. A odvahu, nad níž se i dnes tají dech.
Související
-
A nastalo zde jakési hrůzné ticho... Do války odešly miliony mužů. Jaké byly životy opuštěných žen?
Jen Rakousko-Uhersko povolalo do armády 4,5 milionu mužů. Ženy tak musely zastat veškerou práci. Dopisy Josefy Stloukalové přinášejí svědectví o obyčejném životě.
-
Děti dřiny. Dokument o dospívání v africké zemi, kde je každý čtvrtý školák obětí dětské práce
Africká Ghana se nadechuje do nové éry. Klade větší důraz na vzdělání a výchovu dětí. Jakou realitu však zakoušejí žáci školou povinní, kdy je prostituce, pouliční ...
-
469. schůzka: České nevolnictví zblízka
Na venkově se v dobách po třicetileté válce setkáváme s poměrně ostře rozlišenou škálou poddaných od statkářů a chalupníků, přes podsedky k baráčníkům a podruhům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.