Válečné peklo Jaroslava Haška. Pátrání Stanislava Motla po válečných osudech autora nesmrtelného vojáka Švejka
Byl to génius, který si hrál na prosťáčka? Nebo naopak dobrák, který byl opravdu připraven položit život za stařičkého mocnáře? Řeč je o příslušníku 91. pěšího batalionu Josefu Švejkovi.
Zatímco on s úsměvem čelil smrtící mašinerii první světové války, jeho stvořitel, spisovatel Jaroslav Hašek, muž, kterého vnímáme jako nenapodobitelného literáta, humoristu, mystifikátora a milence Života, si sáhl na samé dno. Bylo to v roce 1915 v Haliči. Jaroslav Hašek se tu, společně se stovkami dalších mužů, ocitl v první linii. Přímo uprostřed pekla.
Související
-
Jaroslav Hašek. Z honoráře za Švejka si koupil domek v Lipnici nad Sázavou
Spisovatel Jaroslav Hašek za svůj krátký život, zemřel v 39 letech, stvořil nejen román Osudy dobrého vojáka Švejka, ale asi 1500 drobnějších textů. Napsal Pavel Jurda.
-
1213. schůzka: Poslušně hlásím, vojín Hašek Jaroslav z 91. pluku v Českých Budějovicích
„Život lidský je tak složitý, že život člověka je proti tomu úplný hadr.“ A života autora tohoto proslulýého výroku, který vložil do úst Josefa Švejka, na tom byl podobně.
-
1214. schůzka: Dobrý voják Hašek. Opilý, chrabrý, nezvěstný…
V životním příběhu Jaroslava Haška přicházíme k dalšímu milníku. V době, kdy založil obchod se zvířaty, se dostal do problémů, kvůli nimž skončil za vraty psychiatrie...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.